birgün

10° AÇIK

Belçika’da hava yolu çalışanları greve gidiyor: 100’den fazla uçuş iptal edildi

Hava yolu şirketi Ryanair'in Belçika'daki çalışanlarının bu hafta sonu greve gitmesi nedeniyle 100'den fazla sefer iptal edildi.

AVRUPA 06.01.2023 14:19
Belçika’da hava yolu çalışanları greve gidiyor: 100’den fazla uçuş iptal edildi Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Belçika’da İrlanda menşeili hava yolu şirketi Ryanair’e bağlı çalışanların hafta sonunda başlatacakları grev öncesinde 100’den fazla uçuş iptal edildi.

Kabin ekibini temsil eden sendikanın Noel ve yılbaşı tatilinin bitiş dönemi olan 7-8 Ocak tarihlerinde greve gidecek olması çok sayıda uçuşu aksatacak.

Grev nedeniyle söz konusu tarihlerde Ryanair'in Belçika'nın Charleroi Havalimanı'ndan Avrupa'nın çeşitli noktalarına yapacağı 100'den fazla sefer iptal edilirken, bu iptallerden yaklaşık 20 bin yolcu etkilenecek.

Charleroi Havalimanı da grev nedeniyle uçuşlarda iptal olduğu uyarısında bulundu ve söz konusu tarihlerde uçuşu bulunan yolcuların seferlerinin durumunu kontrol etmelerini istedi.

Ryanair çalışanları, ücretlerinin ve çalışma koşullarını iyileştirmesini talep ediyor. Şirket çalışanları, 31 Aralık-1 Ocak döneminde de grev yapmış ve çok sayıda sefer iptal edilmişti. Ryanair ile çalışanları arasında iş koşulları ve ücretler konusunda sıklıkla anlaşmazlık yaşanıyor. Uçuş ekibi özellikle seyahatlerin yoğun olduğu dönemlerde greve gidiyor.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun