birgün

2° AÇIK

AVRUPA 14.01.2021 12:32

Belçika'da siyah gencin gözaltında ölmesini protesto eden eylemciler karakolu ateşe verdi

Belçika’da İbrahima Barrie isimli siyah gencin gözaltına alındıktan sonra karakolda hayatını kaybetmesine tepki gösteren protestocular, karakolu ateşe verdi.

Belçika'da siyah gencin gözaltında ölmesini protesto eden eylemciler karakolu ateşe verdi

Belçika'nın başkenti Brüksel'de, Afrikalı bir gencin polis tarafından gözaltına alındıktan sonra karakolda hayatını kaybetmesini üzerine protesto gösterileri düzenlendi. Protestocular, bir polis merkezinin girişini ve bir aracı ateşe verdi.

Brüksel'in kuzeyindeki tren istasyonu civarında bulunan karakol yakınında çarşamba akşamı toplanan yüzlerce kişi, "İbrahima Barrie" adlı 23 yaşındaki gencin cumartesi gecesi gözaltındayken ölmesi üzerine polisi protesto etti.

belcika-da-siyah-ibrahima-barrie-nin-gozaltinda-olmesini-protesto-eden-eylemciler-karakolu-atese-verdi-829047-1.

AA’da yer alan habere göre, "Siyahların hayatı önemlidir", "İbrahima için adalet" ve "Katil polis" gibi sloganlar atan göstericilere müdahale edildi. Polisin tazyikli su sıkarak müdahale ettiği göstericilerden bir grup ara sokaklara dağıldı. Göstericilerden bazıları, yakınlardaki bir başka polis merkezinin girişini, civardaki bir aracı ve bazı çöp kutularını ateşe verdi.

belcika-da-siyah-ibrahima-barrie-nin-gozaltinda-olmesini-protesto-eden-eylemciler-karakolu-atese-verdi-829044-1.

KRAL'IN ARACINA TAŞLI SALDIRI

Bu sırada tesadüfen protestoların devam ettiği bölgeden geçen Belçika Kralı Philippe'in aracına da taş atıldı. Kral Philippe'i taşıyan araç, hızla olay yerinden uzaklaştı. Kral'in o sırada araçta olup olmadığı bilinmiyor.

Polisin müdahalesiyle bazı kişiler yaralandı. Yaralılar ambulansla hastaneye kaldırılırken, çok sayıda gösterici gözaltına alındı.

belcika-da-siyah-ibrahima-barrie-nin-gozaltinda-olmesini-protesto-eden-eylemciler-karakolu-atese-verdi-829045-1.

NE OLMUŞTU?

Belçika polisi, cumartesi gecesi İbrahima Barrie'yi, Covid-19 kısıtlamalarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına almak istemişti.

Barrie'nin ise cep telefonuyla polislerin videosunu çektiği, daha sonra koşarak kaçtığı belirtilmişti.

Kısa süre sonra yakalanıp karakola götürülen Barrie'nin bir saat sonra bilincini kaybettiği ve götürüldüğü hastanede hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Gencin ölümü hakkında savcılık soruşturma başlatmıştı.

belcika-da-siyah-ibrahima-barrie-nin-gozaltinda-olmesini-protesto-eden-eylemciler-karakolu-atese-verdi-829046-1.

belcika-da-siyah-ibrahima-barrie-nin-gozaltinda-olmesini-protesto-eden-eylemciler-karakolu-atese-verdi-829048-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol