Belçika'da Covid-19 salgını nedeniyle uygulanan maske zorunluluğu toplu taşımada da sona erdi. Sadece hastaneler, doktor muayenehaneleri ve eczanelerde maske zorunluluğu sürecek.

Belçika'da toplu taşımada maske zorunluluğu sona erdi

Belçika'da yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle iki yıldan uzun süredir toplu taşımada uygulanan maske takma mecburiyeti kaldırıldı.

Belçika hükümetinin Covid-19 tedbirleriyle ilgili toplantısının bitiminde basına açıklama yapıldı.

Hükümetin aldığı 23 Mayıs Pazartesi gününden itibaren geçerli kararlara göre, toplu taşıma araçlarında yolcuların maske takma zorunluluğu bulunmayacak.

HASTANE, MUAYENEHANE VE ECZANELERDE MASKE ZORUNLULUĞU DEVAM EDECEK

Sadece hastaneler, doktor muayenehaneleri ve eczanelerde maske zorunluluğu sürecek. Çok kalabalık yerlerle hasta ve yaşlı bakım evi gibi mekanlarda maske takılması tavsiye edilecek.

Belçika'ya seyahatlerde daha önce uygulanan ve bir kısmı gevşetilen tedbirler de kaldırıldı. Böylece AB üyesi olmayan ülkelerden Belçika'ya yapılacak "mecburi olmayan" seyahatler için uygulanan kısıtlama sona erdi.

AB dışından gelenlerin Belçika tarafından tanınan geçerli bir Covid-19 sertifikası göstermesi zorunluluğu da kalmadı. Covid-19 sertifikası aşı olunduğunu, hastalığın 6 ay içinde geçirildiğini veya son 72 saatte negatif sonuç vermiş bir PCR testi olunduğunu gösteriyor.

Yolcuların ayrıca Belçika'ya girişte Covid-19 için takip formu doldurması da artık istenmeyecek.

Belçika'da son aylarda salgınla ilgili verilerdeki olumlu gidişat devam ediyor. Vakaların düşmeye devam ettiği ülkede şu anda günlük vaka sayısı 3 bin 500, günlük ölüm sayısı 10 civarında seyrediyor.

AA