birgün

12° HAFİF YAĞMUR

DÜNYA 07.07.2020 09:31

Belçika'da vaka sayısı 62 bini aştı: Riskli ülkeler için karantina kararı

Belçika'da Covid-19 vakaları 62 bini aştı, hafta boyunca günlük vaka artışının ortalama 81,7 olduğu belirtildi. Belçika, 'riskli ülke' kategorisinde gördüğü ülkelerden dönen kişilere test yapılacağını ve evde karantinaya tabi tutulacaklarını duyurdu.

Belçika'da vaka sayısı 62 bini aştı: Riskli ülkeler için karantina kararı

Belçika'da koronavirüs (Covid-19) vaka sayısı 62 bin 58'e yükseldi.

Belçika Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü'nden (Sciensano) yapılan açıklamada, Kovid-19 nedeniyle 3 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle toplam ölü sayısının 9 bin 774'e yükseldiği ifade edildi.

Açıklamada, Belçika'da Covid-19 vaka sayısının 62 bin 58'e ulaştığı, hafta boyunca günlük vaka artışının ortalama 81,7 olduğu bildirildi.

RİSKLİ ÜLKELERE İÇİN KARANTİNA KARARI

Belçika, 'riskli ülke' kategorisinde gördüğü ülkelerden dönen kişilere test yapılacağını ve evde karantinaya tabi tutulacaklarını duyurdu.

Karantinanın nasıl kontrol edileceği ve uygulamanın detayları henüz paylaşılmazken, karantinanın en az 2 hafta süreceği ifade edildi.

BELÇİKA'DA NORMALLEŞME SÜRECİ

Covid-19 salgını nedeniyle 13 Mart'tan bu yana tecrit politikaları uygulanan Belçika'da, 1 Temmuz itibarıyla normalleşme sürecinin 4. aşamasına geçildi.

Buna göre, market alışverişlerinin tek kişi olarak 30 dakikada yapılması sınırlaması kalkarken, bir kişi haftada en fazla 15 kişiyle görüşebilecek.

Kafe ve restoranlarda sosyal mesafenin korunması koşuluyla 15 kişi bir araya gelebilecek.

Toplu taşımada ve hastanelerde, maske takma zorunluluğu devam edecek.

Kapalı alanlarda 200, açık alanlarda ise 400 kişilik konser verilebilecek.

Tiyatro, sinema, eğlence parkları, kapalı oyun alanları, yüzme havuzları ve sağlık merkezleri 50 kişiyle sınırlı biçimde faaliyet gösterebilecek.

Dini hizmetler, törenler, düğünler ve cenazeler 200 kişiyle yapılabilecek.

Pazar yerlerinde en fazla 50 tezgah kurulmasına yönelik sınırlama uygulanmayacak.

Amatör, profesyonel spor faaliyet ve müsabakaları, kapalı alanda 200 ve açık alanda 400 izleyiciyle gerçekleştirilebilecek.

AA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız