birgün

13° HAFİF YAĞMUR

Belçika, enerji şirketlerinin aşırı kazançlarını vergilendirmeye hazırlanıyor

Belçika Enerji Bakanı Tinne Van der Straeten, ülkede faaliyet gösteren enerji şirketlerinden fazla kazanç vergisi alınmasını içeren teklifini hükümete sundu. Teklife göre, yüksek kâr sağlayan fosil yakıt sektöründen de "dayanışma katkısı" adı altında vergi alınacak. Bu katkı doğalgaz, petrol, kömür ve rafineri gibi alanları kapsayacak.

DÜNYA 03.10.2022 11:32
Belçika, enerji şirketlerinin aşırı kazançlarını vergilendirmeye hazırlanıyor
Abone Ol google-news

Belçika, yüksek kazanç sağlayan elektrik üreticileri ve fosil yakıt şirketlerinden 4,7 milyar avro vergi toplamayı planlıyor.

Belçika Enerji Bakanı Tinne Van der Straeten, ülkede faaliyet gösteren enerji şirketlerinden fazla kazanç vergisi alınmasını içeren teklifini hükümete sundu.

Teklife göre, enerji sektöründeki şirketlerin aşırı kazançları vergilendirilecek.

Yenilenebilir, nükleer ve kömür gibi kaynaklardan elektrik üretenlerin gelirleri 1 Ocak 2022 ile 31 Aralık 2023 döneminde megavatsaat başına 130 avro ile sınırlandırılacak. Bu firmaların, söz konusu fiyat üzerindeki elektrik satışları "aşırı kazanç" olarak kabul edilecek.

Yüksek kâr sağlayan fosil yakıt sektöründen de "dayanışma katkısı" adı altında vergi alınacak. Bu katkı doğalgaz, petrol, kömür ve rafineri gibi alanları kapsayacak.

Bu uygulamayla elektrik üreticileri ve fosil yakıt şirketlerinden 2022 yılında 1,8 milyar avro, 2023 yılında da 2,9 milyar avro kaynak sağlanacak. Bu yıl ve gelecek yıl toplanacak 4,7 milyar avro ile enerji krizinden en fazla etkilenen hanelere ve işletmelere destek verilecek.

Söz konusu teklifin yürürlüğe girmesi için hükümet tarafından onaylanması gerekiyor.

AB üyesi ülkeler, geçen hafta enerji krizine karşı elektrik talebinin zorunlu düşürülmesi, ucuz maliyetli elektrik üreticilerinin gelirlerinin sınırlandırılması ve fosil yakıt üreticilerinden katkı alınmasını içeren tedbirlerde anlaşma sağlamıştı.

Belçika, enerji firmalarını vergilendirme teklifini bu çerçevede hazırladı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol