birgün

24° AÇIK

Belçika'nın Flaman bölgesinde Rus öğrenciler için burs kararı

Belçika'nın Flaman bölgesi hükümeti, Rus öğrencilerin üniversite eğitimi için yaptıkları burs başvurularını kabul etmeme kararı aldı.

DÜNYA 08.03.2022 14:29
Belçika'nın Flaman bölgesinde Rus öğrenciler için burs kararı
Abone Ol google-news

Belçika'da Flaman Bölgesi Eğitim Bakanı Ben Weyts, "Mastermind" adlı burs programından Rusya'nın çıkarıldığını duyurdu.

Belçika basınına bilgi veren Weyts, Ukrayna Eğitim Bakanı Serhiy Shkarlet'in talebi üzerine böyle bir karar aldıklarını söyledi.

Weyts, "Bunu yapmamızın nedeni tüm Rusların bu savaştan sorumlu olduğunu düşünmemiz değil. Bunu yapıyoruz çünkü bu tür tedbirlerin Rusya'da iktidarda olanlara baskı yapmaya yarayacağını düşünüyoruz" dedi.

Flaman hükümetinin kararı nedeniyle bundan böyle eğitim veya araştırma bursu kapsamında mali destek talep edecek Rus vatandaşlarına bu imkan sağlanmayacak.

Ancak daha önce burs alan Rus öğrencilerin veya araştırmacıların bursları kesilmeyecek. Hükümetin kararı sadece yeni başvurular için geçerli olacak.

(AA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol