birgün

12° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 11.01.2019 09:13

Belediye başkanı gazeteciyi yargılattı

Antep’te her yıl eylül ayında yapılan Fıstık Festivali’nin geçen yıl 56 kişinin öldüğü Beybahçe Katliamı’nın yıldönümünde yapılmasının ardından sosyal medya üzerinden Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i eleştiren gazeteci Halil İbrahim Erbil’in yargılanmasına 10 Ocak çalışan gazeteciler gününde başlandı. Şahin’in şikayeti üzerine hakkında kamu davası açılan Erbil, Belediye başkanını tehdit ve hakaret ile örgüt propagandası yapmak […]

Belediye başkanı gazeteciyi yargılattı

Antep’te her yıl eylül ayında yapılan Fıstık Festivali’nin geçen yıl 56 kişinin öldüğü Beybahçe Katliamı’nın yıldönümünde yapılmasının ardından sosyal medya üzerinden Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i eleştiren gazeteci Halil İbrahim Erbil’in yargılanmasına 10 Ocak çalışan gazeteciler gününde başlandı.

Şahin’in şikayeti üzerine hakkında kamu davası açılan Erbil, Belediye başkanını tehdit ve hakaret ile örgüt propagandası yapmak suçlamasıyla Antep 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor. Fransa’da yaşadığı için duruşmaya katılamayan Erbil’in yerine avukatları duruşmada hazır bulundu. Hakkında yakalama kararı bulunduğu için Türkiye’ye gelemeyen Erbil ise savunma yapamadı.

Yakalama kararı kaldırılmadı

Erbil’in avukatları, Şahin’e yönelik eleştirilerin düşünce ve ifade özgülüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savunurken mahkeme, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için eksik evrakların istenmesine ve yakalama kararının sürmesine karar vererek duruşmayı 7 Mayıs’a erteledi.