birgün

10° AÇIK

GÜNCEL 20.04.2020 13:42

Belediye Başkanı: Hatay’da 7 kişi koronadan öldü, sadece ikisini yazdılar!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, kentte koronavirüs kaynaklı 7 ölümün gerçekleştiğini, ancak bunların ikisinin Covid-19 olarak kayıtlara geçirildiğini söyledi

Belediye Başkanı: Hatay’da 7 kişi koronadan öldü, sadece ikisini yazdılar!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kentte koronavirüs kaynaklı 7 ölümün gerçekleştiğini açıkladı. Savaş, ancak 7 hastanın 2’sinin ölüm nedenine koronavirüs yazıldığını, 5 hastanın ölüm nedeninse ‘bulaşıcı hastalık’ olarak kayıt edildiğini söyledi.

Hatay'da şimdiye kadar 7 ölümün gerçekleştiğini açıklayan Savaş, 7 ölümün 5'inin sebebinin salgın hastalık olarak kayıt edildiğini söyledi.

Sadece diğer 2 ölüm için corona virüsü kaynaklı dendiğini paylaşan Savaş, corona virüsü kaynaklı olarak kayıtlara geçen 2 ölüm için de “Fransa ve Almanya'dan geldi” dedi.

Sözcü’ye konuşan Savaş’ın açıklamaları şöyle:

Hastalara MKÜ Araştırma ve İskenderun ile Antakya devlet hastanelerinde tedavi uygulanıyor.

50 civarında hasta olduğunu biliyoruz. Hatay'da ciddi bir hasta popülasyonu yok. Benim uzmanlık alanım bu yönde.

Hatay, bu hastalığa ocak ayından beri sahip.

Şu anki vakaların büyük bir kısmı ya umreden geldi ya da Kıbrıs, Avrupa ve Orta Doğu'dan geldi. Buralardan gelen insanlar hastalığı getirdi.

Hatay'da İstanbul, Zonguldak, Kocaeli manzarası yok. Hataylılar evde kalmaya özen gösteriyor.

Virüsten Haziran ayına doğru kurtulacağız görünüyor. Mayıs ortasından itibaren düşüş görebiliriz.

İnsanların bir yanılgısı var. Havalar ısındıktan sonra sanki virüs kendiliğinden yok olacakmış gibi düşünüyoruz ama böyle bir şey yok. Sıcaklığın bu virüsü yok etmede etkili olacağını düşünmüyorum. Soğuk ve sıcak hava ile bu işin ilgisi yok.

Sadece evrensel kurallara uyarak üstesinden gelebiliriz. Sık sık el yıkamamız lazım. Maske kullanmamız gerekiyor. Hijyene dikkat etmemiz gerekiyor.

Evrensel ve bireysel kurallara dikkat ettiğimiz sürece bundan kurtulabiliriz. Bilime sarılarak virüsten kurtulabiliriz. Kaderci olmak işe yaramaz.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız