birgün

17° AÇIK

RÖPORTAJ 02.12.2018 09:49

Belediye başkanlığı aday adayı Vahap Yılmaz: Tecrübemi, Bayraklı için kullanmak istiyorum

Yılmaz, “Bayraklı’nın sorunlarını birlikte çözeceğiz. Bayraklı halkı, belediye başkanı, sivil toplum kuruluşları ve tüm paydaşlar kenetlenerek hareket etmelidir” dedi

Belediye başkanlığı aday adayı Vahap Yılmaz: Tecrübemi, Bayraklı için kullanmak istiyorum

BirGün İzmir

CHP’den İzmir’in ilçesi Bayraklı için aday adayı olan Mimar Vahap Yılmaz,” Bayraklı Belediyesi’ni örnek bir belediye haline getirmek istiyorum” diyor. “İzmirlilere kentin dokusunu bozmayan modern konutlar, çevre dostu yeşil binalar kazandırdık” diyen Yılmaz, Bayraklı için yeni projelerini anlattı.


► İzmir’de mimarlık projelerinizle tanınıyorsunuz. Seçilirseniz Bayraklı’da nasıl bir fark yaratacaksınız?
Önce insan ilkesiyle yola çıkıyoruz. Kendi kendine yeten, üreten, sosyal belediyecilik anlayışıyla hareket edip ilçede yıllardır yapılamayanları, kadını, genci, ileri yaşa gelmiş hemşehrileri yani kısaca Bayraklı’nın asıl sahipleriyle birlikte gerçekleştireceğiz. Bir şekilde herkesin, sosyal belediyecilik yönetiminde söz sahibi olmasını sağlayacağız. Bugüne kadar seçim çalışmalarında duyulan, standart belediye başkanı söylemleri gibi bir söylem bekliyorsunuz belki de benden. Ben nasıl bir fark yaratacağımı, Bayraklı halkına, sizlerin aracılığıyla, somut söylemlerimle anlatmak isterim. Bu zamana kadar seçim öncesi verilen sözlerin ne kadarının tutulduğunu sormak isterim size. Seçim öncesi, kapı kapı dolaşıp verilen sözler, koltuğa geçince unutuldu. İşte benim hikâyem, o koltuğa oturunca başlayacak; işte ben o zaman kapı kapı dolaşmaya başlayacağım. Bayraklı’nın sorunlarını birlikte çözeceğiz. Bayraklı halkı, belediye başkanı, sivil toplum kuruluşları ve tüm paydaşlar kenetlenerek hareket etmek zorunda. Bayraklı’yı hep birlikte, daha güzel bir yarına taşıyacağımıza inancım sonsuz. Biz bunu yaparız, hem de hızla.

►Nereden başlayacaksınız?
Bayraklı’nın genel sorunlarını, yaptığımız araştırma ve anketler sonucunda belirledik. Bayraklı’da Fatma Teyze’nin, Ahmet Amca’nın, Ali ustanın, Metin kardeşimin problemleri var; onların ne dediği, ne istediği benim için çok önemli. İşte önemli olan, genel problemleri çözüp, özel problemlere inebilmek. Ben ancak o noktaya geldiğimizde, bir adım ileriye gittiğimi hissedebileceğim. Lütfen bu noktaya dikkat edin; sadece bir adım diyorum, çünkü önümüzde kilometrelerce yol var.

►Peki neden iş hayatından siyasete?
İş hayatına sıfırdan başladım; 50 metrekarelik bir dükkânda, iki kişiydik. Bugün onlarca şantiyemiz; yüzlerce çalışma arkadaşım var. Biraz önce bana somut olarak ne sunuyorsunuz diye sormuştunuz. İşte size somut bir delil; ben bunu yapabiliyorum. Evet, iş hayatında hep ilkleri başardım. Hedefim öncü olmaktı. İnşa ettiğim binaların tasarımlarıyla yeni bir akım oluşturduk. Takdir edildi ki, bugün her yapılan yeni binada bu esintileri görüyorum. Bunu Biva’nın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Eşim Birim Yılmaz ve ekibimizle birlikte başardık. Bu beni çok mutlu ediyor. Bayraklı’da, Avrupa’nın en yüksek, yapısal çelik binasını inşa ediyoruz. Binamız tamamlandığında, çelik binaların sayısının artacağına hepimiz şahit olacağız. İşte bundan sonra ben tüm tecrübemi, birikimimi Bayraklı halkına hizmet için kullanmak istiyorum.

►Neden yerel yönetim, neden belediye başkanlığı?
20 yıldır İzmir sevdasıyla ürettiğimiz projelerimizle İzmir’in değerine değer, gücüne güç kattık. Şimdi sıra Bayraklı’da. Belediyecilik kaldırım, yol yapmaktan ibaret değil. Belediyecilik, insanların yüzünün güldüğü, keyif aldığı, eğlenebildiği, dinlenebildiği mutlu ortamları yaratmaktır. Bunun olmazsa olmazı da ekonomik krizin işsiz bıraktığı kitlelere istihdam sağlamaktır. Bugün ülkemizin en büyük sorunudur işsizlik. Maalesef bugün Türkiye’de yaşayan herkes yüzde 50 oranında yoksullaştı. Bayraklı ilçemizde de, ekonomik sorunlar yüzünden gençlerimiz, kadınlarımız işlerini kaybetti. Bu gerçekleri bilerek yola çıktık. Yıllardır 200 kişilik mimar, mühendis, teknik, saha ekibimizle, sosyolog ve siyaset uzmanlarıyla birlikte çalışıp projeler hazırladık. Projelerimizden sadece biri Turan’da olacak. Kuracağımız yeni ticaret ve kültür merkezleri, Bayraklılara iş olanağı sağlayacak. Yerli ve yabancı yatırımcılar, bu güçlü projelerde yer almak için sıraya girecektir.

***

belediye-baskanligi-aday-adayi-vahap-yilmaz-tecrubemi-bayrakli-icin-kullanmak-istiyorum-537304-1.‘Hedefim, örnek belediye haline getirmek’

►Bayraklı’da CHP’nin oy oranını aşabileceğinizi düşünüyor musunuz?
Biz aylardır, yarın seçim olacakmış gibi hazırlık yapıyoruz. Aday adayı gibi değil, CHP’nin bir neferi gibi çalışıyoruz. Oluşturduğumuz profesyonel ekiplerle sokak sokak örgütlendik. Bayraklı’nın adeta röntgenini çektik. Gençler, kadınlar, esnaf, sivil toplum örgütleri, spor kulüpleri, iş insanları her kesime dokunduk. Onlarla birlikte projelere devam da ediyoruz. Çok iyi geri dönüşler alıyoruz. Hedefimiz oy farkını 40 bine çıkartmak olacak. Vaadlerle değil, gerçekleştirdiği projelerle örnek gösterilen, farklı bir belediye başkanı olmayı hedefliyorum. Ve Bayraklı Belediyesi’ni de örnek bir belediye haline getirmek istiyorum.

***

►Paylaşmak istediğiniz başka projeleriniz var mı?
Özellikle vurgulamak isterim ki; Bayraklı’da kadının adı olacak. Kadın meclisleri örgütlenmesiyle nasırlı, ojeli parmaklar, kınalı eller evlerinden çıkacak ve ilçemizin oya gibi işlenmesinde söz sahibi olacak. “Sağlıklı Kent, Sağlıklı İnsan” projemizle, ağır yaşam koşullarının strese soktuğu Bayraklı sakinlerine, ücretsiz sağlık hizmeti sunacağız. Öğrencilerimize kırtasiye desteği sağlayacağız ve çocuklarımıza bedava süt ulaştıracağız. İhtiyaç sahibi her hemşehrimizin yanında olacağız. Ben Bayraklı’yı tanıyorum, sorunlarını da, çözüm yollarını da biliyorum. Sivil toplum kuruluşlarımıza, muhtarlarımıza, partili ve partisiz, bana ilgi gösteren tüm hemşehrilerime teşekkür ediyorum.

►İzmirli bir süredir şehrin İstanbul’a benzemesinden şikâyetçi. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Bu soru için teşekkür ederim, çünkü bu konu mimar olarak benim ilgi alanıma giriyor. Geçen yıl İstanbul’dan İzmir’e yaklaşık 150 bin kişi göç etti. İstanbul demek trafik çilesi, hava kirliliği, hayat pahalılığı, beton yığını demek… Kentsel dönüşümü rant olarak gören zihniyet İstanbul’u maalesef beton yığınına çevirdi, binlerce kişiyi kentsel dönüşüm kurbanı haline getirdi. Oysa dünyada kentsel dönüşümün çok sayıda, başarılı örneği var. Ülkemizde bilimsel ve toplumsal temellere dayanmayan, yanlış yaklaşım ve dönüşümler kentlere yarar yerine, zarar getirmiştir. İzmir’de ilk kentsel dönüşüm projelerini biz gerçekleştirdik ve kısa zamanda evleri sahiplerine teslim ettik. İzmirlilere kentin dokusunu bozmayan modern konutlar, çevre dostu yeşil binalar kazandırdık. Evlerin değerine değer kattık. Burada şunu net olarak söylemekte yarar var: Bugüne kadar Mimar Vahap Yılmaz olarak yaptıklarım, yapacaklarımın teminatıdır.

►İzmir çevre duyarlılığı yüksek bir kent. Siz Bayraklı’da bu anlamda neler yapmayı planlıyorsunuz?
Bayraklı’da çevre konusunda yapacağımız çok iş var. Bayraklı’da hedefimiz, yaşam kalitesini yükseltmek. Herkesin ailesiyle eğlenebileceği, dinlenebileceği, çocukların oyun ve su parklarında vakit geçirebileceği, yaşam enerjisini artıracak doğal parklara, yeşil alanlara sahip bir Bayraklı için çalışacağız. Kent ormanları oluşturacağız. İzmir’in ilk kent ormanı olan ve Atatürk’ün adını taşıyan, İzmir Atatürk Ormanı’nın güzelleşmesi ve geliştirilmesi için çalışacağız.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız