birgün

9° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

GÜNCEL 09.12.2019 08:00

Belediyeler Saray’a bağlanmak isteniyor

Belediyeler Saray’a bağlanmak isteniyor

Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra, Başkale, Muradiye ve Özalp ilçelerine kayyum atanmasının ardından HDP’nin Van’da belediye başkanlığı kalmadı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, ‘AKP’nin sürekli Kürtleri tehlike olarak gösteren ve bunun üzerinden kendine güç devşirmeye çalışan bir siyaset izlediğini’ ifade etti.

SEÇİMİN ANLAMI KALMADI

“Türkiye’de artık seçimlerin bir anlamı kalmamıştır” diyen Sarısaç, şunları dile getirdi: “Bugün kayyum politikası aslında bir projedir. Kayyum politikası basit faturalarla ya da başka şeylerle açıklanabilecek bir durum değil. Devletin bütün imkânlarını kullanarak bile meşru yollarla, seçimlerle kazanamayacağını anlayan AKP-MHP, belediyeleri artık tamamen Saraya bağlı resmi bir kurum, bir devlet dairesi gibi kendisinin atadığı, kendisinin istediği tarzda yönetebildiği bir model oluşturmak istiyor.” HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan ise partili belediyelerine atanan kayyumların ‘eşbaşkanlık sistemi’ başta olmak üzere belediyelerde kazanılan kadın haklarına yönelik müdahale olduğunu dile getirdi.

“Kayyum atamaları, tek adam rejimine karşı çoğulcu, demokratik yönetimi savunan kadın kazanımlarına dönük saldırılarıdır” diyen Orhan, “Çünkü biliyoruz ki bir toplumda kadın söz sahibiyse, iradeyse o toplum gelişir. Bizler kadın mücadelesiyle değişeceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız