birgün

23° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 05.07.2021 09:05

Belediyelere daha fazla yetki verilecek

Belediyelere daha fazla yetki verilecek

BirGün ANKARA

CHP iktidarında uygulanacak yerel yönetim politikalarının somut olarak belirlenmesi amacıyla yürütülen ve yaklaşık bir yıl süren çalışmalar tamamlandı. Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun tarafından hazırlanan Yerel Yönetimler Politika Belgesi, CHP’nin PM toplantısında görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.
Toplam 52 sayfadan ve üç ana başlıktan oluşan belgede, yerel yönetimlerin güçlendirileceği, demokratikleştirileceği ve şehirlerin sürdürülebilir kılınacağı vurgulandı.

Belgede öne çıkan düzenlemeler özetle şöyle:

Belediyelerin yetkileri, öz gelirleri ve hizmet kapasiteleri artırılacak. Böylece belediyeler merkezi yönetimin siyasi ve finansal bağımlılığından kurtarılacak.

Belediyeler güçlendikçe hizmetler halka yakınlaşacak ve ucuzlayacak.

Belediye bütçeleri yalnızca nüfusa göre değil, kentin ihtiyaçlarına göre düzenlenecek. Yerel yönetimlere hizmet verdiği ulaşım, iletişim gibi bazı alanlarda vergilerin belirli oranlarını toplama yetkileri verilecek, bağış toplama yetkileri genişletilecek.

YAKINDAN YÖNETİM İLKESİ UYGULANACAK

Yerel yönetimlerde yakından yönetim ilkesi esas alınacak. Belediye sayıları artırılacak ve belediye başına düşen kişi sayısı düşürülecek.

Şehirler uzun vadeli planlamalarla sürdürülebilir politikalar geliştirecek. Kentler doğal afetlere hazırlıklı olacak şekilde uzun vadeli tasarlanacak. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve kırsal üretim teşvik edilecek.

İKTİDAR BELEDİYELERİN ELİNİ KESMEK İSTİYOR

Genel Başkan Yardımcısı Torun, çalışmaya ilişkin şunları söyledi: “Türkiye, TBMM başta olmak üzere tüm demokratik kurumların etkilerini kaybettiği bir otoriterleşme sürecinden geçiyor. Halkın yönetime katılmasını sağlayan tüm demokratik kurumlar karar alanlarından tasfiye ediliyor. İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamemizin 12’nci maddesinde halkımıza söz verdik. Yeni bir merkez-yerel dengesi kuracağız. Yerel Yönetimler Politika Belgesi ile bu maddenin gereğini yerine getiriyoruz. Yerel yönetimler devletin vatandaşa en yakın elidir. Siyasi iktidar o eli kesmek istiyor ama biz güçlendireceğiz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol