birgün

25° AÇIK

Belediyenin 'tavuk' projesine AKP ve MHP’lilerden engel

Akhisar Belediyesi'nin kırsal kalkınmaya destek amacıyla bir süre önce başlattığı ancak Tarım İl Müdürlüğü’ne takılan 'her haneye 20 tavuk projesi' projesi, AKP’li ve MHP’liler tarafından çekimser karşılandı. Akhisar Belediye Başkanı Dutlulu, “Kısaca anladık ki, tavuğun bile AKP’lisi CHP’lisi oluyormuş” dedi

BİRGÜN EGE 10.05.2022 10:35
Belediyenin 'tavuk' projesine AKP ve MHP’lilerden engel
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

Akhisar Belediyesi tarafından kırsal kalkınmayı desteklemek, organik yumurta üreterek geleneksel köy tavukçuluğunu yaşatmak amacıyla kırsal mahallelerde başlatılmak istenen çiftçilere aşıları yapılı şekilde dağıtılacak ücretsiz tavuk projesi Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün 26 Nisan tarihli yayınladığı yazıda hastalık riski olabileceği iddia edilerek reddedildi. Belediyenin mayıs ayı meclis toplantısında gündeme gelen konu hakkında AKP ve MHP’li meclis üyeleri tarafından çekimser karşılandı.

Çiftçiye yönelik tavuk desteğini daha önce birçok belediyenin yaptığına değinen Akihsar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, “Ülkemizde belirli aralıklarla bu projeyi yapan belediyelerimiz var. AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Belediyesi var. MHP’li Ereğli Belediyesi var. Bu ‘hastalık riski’ AKP ve MHP’li belediyeler tarafından yapılınca sorun olmuyor da CHP’li bir belediye yapınca mı sorun oluyor? Yani kısaca anladık ki, tavuğun bile AKP’lisi CHP’lisi oluyormuş. Memleketimizde AKP’li tavuklar hasta etmiyormuş, CHP’li tavuklar hasta ediyormuş. Biz, Akhisar Belediyesi olarak ayrı bakanlığa bağlıyız da, Gaziantep, Kocaeli, Ereğli Belediyeleri ayrı bakanlığa mı bağlı? Onlara onay var ama bize yok. Böyle siyaset yapılmaz. Sizin bu siyasi tavrınız sebebiyle çiftçi en kötü yıllarını yaşıyor. Hizmet üretmek, halka destek olmak isteyenlere engel olmayın” dedi.

Akhisar’da fizibilite çalışmaları yapılan bu projeye çiftçiden oldukça talep olduğuna değinen Dutlulu, sözlerine şöyle devam etti: “Biz bu işe başlarken tüm araştırma ve geliştirme çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Şu anki Başkan Yardımcımız Bedri Türk yıllarca Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürü olarak çalışmış ve o görevden emekli olduktan sonra aramıza katılan birisi. Kırsal Hizmetler Müdürümüz Ziraat Teknikeri Hasan Umutlu yine İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde ziraat mühendisi olarak yıllarca çiftçilerimizle çalışmış, projeler geliştirmiş birisi. Bu işi bilen, kümes hayvancılığından anlayan veteriner hekimlerden, ilgili kişilerden de görüşler aldık. Köylünün alacağı ufacık bir desteği bile, ‘Onlar yapıyor biz yapmıyoruz engel olalım’ diyerek siyasete alet ediyorlar.”

4 BİN 500 HANE DESTEK BEKLİYORDU

Dutlulu, “İşin özeti şu; daha önceden AKP’li ve MHP’li belediyelerin yaptığı gibi, CHP’li bir belediye de köylüye ve çiftçiye destek olmak için proje geliştiriyor, ama bu proje ne yazık ki uygun görülmüyor. Saygı duyuyorum ama bu gerçekten üzücü bir durum. Akhisar kırsalında 4 bin 500 hane bu projeye başvurdu, ciddi bir talep vardı. Bu zihniyetin, bu iktidarın çok yakında değişeceğine ve köylüyü, çiftçiyi destekleyen bu tarz projelerin önündeki engellerin kalkacağına inanıyorum” dedi.

Akhisar Belediye Meclisi’nde yer alan ve çiftçiye aşıları yapılmış 20 adet yumurtacı ırk ücretsiz tavuk dağıtılmasını kapsayan Kırsal Mahallelere Yönelik Destek maddesi, AKP ve MHP’li meclis üyelerinin çekimser, CHP ve İYİ partili meclis üyelerinin evet oyu ile Tarım Komisyonu ile Çevre ve Sağlık Komisyonu’na havale edildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol