birgün

5° PARÇALI AZ BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 26.05.2016 09:10

Benim hâlâ umudum var

Benim hâlâ umudum var

BARIŞ AKPOLAT barisakpolat@gmail.com

Son 2 yıldır Roxy Music Günleri’nin jürisindeyim. Bu gurur verici bir durum. Taner Öngür, Ömer Ahunbay, Murat Meriç, Murat Hasarı ve Kanat Atkaya gibi yazılarını okuduğum, müziklerini dinleyip görüşlerini uzun yıllardır dikkate aldığım pek çok isimle ortak bir karara vermeye çalışmak benim için önemli. Bu isimlerin yanında Özge Fışkın, Hakan Tamar, Koray Candemir, bağımsız müziğe desteğiyle tanınan Tayfun Polat ve Haluk Polat gibi şahane müzik insanlarını da es geçemeyiz. Rocco’nun desteklediği 20. yılındaki bu yarışma bana fazlasıyla umut verdi. Roxy her yıl gerçekten acayip grup ve isimleri konuk eder. Ağırlıkla alternatif isimler katılır ve şansını dener.Geçen yıl ön elemede önümüze koyulan grupları dinleyince umudum biraz kırılmıştı açıkçası. Kötü olduklarından değil sıradan oldukları içindi üzüntüm. Gitarını akord etmeden kayda giren gitaristler, metronom nedir bilmeyen davulcular ve tüm şarkıyı doğru nota basmadan detone olarak bitirmeye ant içmiş solistlerle de karşılaşmıştık. Her yıl karşılaşırız. Müziği bilmedikleri gerçek. Armoni filan hak getire. Gitarla şarkı çıkartabilince beste yapabileceğini sanmak olmaz. Yine 2015’te dinlediğim 23 farklı Harun Tekin, 16 birbirine çok yakın Doğan Duru vokali de unutamıyorum. Dinlemesi zordu.

Fakat bu yıl daha ilk dinlemede zorlanacağımızı anlamıştım. 6-7 favori grubumu sahnede izleyebildim. Bazılarında aradığımı bulamadım, bazı favorim olmayanlara da bayıldım. 20. Roxy Müzik Günleri’nin bu yıl birincisi Zeytin oldu. Yolları açık olsun. İlk günün favorilerinden Ayanbeyan 2. olurken Sufle ise 3. oldu. Performanslarını tadında bırakamadığını düşündüğüm güzel deneysel grup Lopenstraat ise Jüri Özel Ödülü’nün sahibi oldu. Bu bahsi geçen grupların pek çoğu bir yerlere gelecektir umarım. Bu arada benim kişisel favorilerimden olan TEC de Roxy Özel Ödülü aldı. Haklarında daha uzun uzun yazacağım daha sonraki yazılarımda. Özellikle de sıralamaya giremeyen ama çok beğendiğim gruplara tavsiyelerde bulunacağım naçizane...

***

HAFTANIN ALBÜMÜ: Cosmic Wings - Cosmic Wings / Tantana Recods

benim-hala-umudum-var-141114-1.

The Ringo Jets’i artık bilmeyen rock’çıyı dövüyorlar Taksim’in girişinde. İşte TRJ’nin havalı davulcusu Lale Kardeş ve tecrübeli gitaristi Tarkan Mertoğlu öncülüğünde kurulan bu gruba anlam veremeyebilirsiniz belki. “TRJ tam coşarken ne gereği var” diyebilirsiniz. Demeyin. Çünkü bu farklı bir grup. Buram buram New Wave Of British Heavy Metal (Yeni Dalga İngiliz Heavy Metal) kokan gitarları, melodik, temiz ve güçlü sololarıyla beni benden aldı. Baki Turanlı’nın bas gitardaki melodik yürüyüşleri ve Barış Çelenk’in de sağlam tuşesi grubu yükseltiyor. Bu arada TRJ devam ediyor merak etmeyin. Ama bu grubu kurmasalardı Bu Judas Priest ve Iron Maiden’i andıran NWOBHM kafaları TRJ bulaşırdı. Bu açıdan yeni bir grup kurmaları mantıklı. Yolları açık olsun.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız