Dün 55 kuruş zam gelen benzinde, gece yarısı itibarıyla 47 kuruş indirim gerçekleşti.

Benzine indirim geldi
Fotoğraf: Depophotos

Brent petrol ve döviz fiyatlarındaki değişikliklerle birlikte benzin ve motorin ücretlerinde yaşanan dalgalanma devam ediyor.

NTV'nin aktardığına göre, gece yarısı itibarıyla benzin grubunda 47 kuruş indirim gerçekleşti. Benzine dün 55 kuruşluk zam gelmişti. Değişiklik, pompa fiyatlarına yansıdı.

Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre; İstanbul'da motorin litre fiyatı 23.84 liradan satılıyor Benzinin litresi ise ortalama 20,16 lira satılıyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplama sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Akaryakıt fiyatlarında uygulanan eşel mobil sistemiyle petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış sonucunda yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.