birgün

8° AÇIK

EKONOMİ 22.11.2018 11:35

Berat Albayrak bütçe komisyonunda açıklama yapıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçe görüşmelerinde açıklamalarda bulunuyor.

Berat Albayrak bütçe komisyonunda açıklama yapıyor

Alınan tedbirlerle finansal piyasalarda olumlu etkilerin görülmeye başladığını açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, mecbur kalmadıkça vergiye yeni istisna ve muafiyet de getirilmeyeceğini açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kurlarda oynaklığa ilişkin alınan tedbirlerin pozitif etkisinin finansal piyasalarda görülmeye başlandığına dikkat çekti.Albayrak, "Yeni ekonomik program ekonomik aktivitenin 2019 ve 2020'de potansiyel seviyenin altında olacağını gösteriyor. Enerji ve altın hariç 2,6 milyar lira cari fazla veriyoruz" dedi.

"Mecbur kalmadıkça vergiye yeni istisna ve muafiyet getirmeyeceğiz" ifadesini kullanan Albayrak'ın açıklamalarında öne çıkan satırbaşları şöyle:

-Petrol fiyatları ekim başından bu yana 85 dolardan 65 dolara kadar geriledi, son dönemdeki düşüş ülkemiz gibi petrol ithalatçısı ekonomiler için olumlu

-Küresel ekonomide önümüzdeki döneme ilişkin riskler kısa vadede aşağı yönlü olarak görülmekte

-FED'in kademeli faiz artışlarına devam etmesi ve bilançosunu küçültmesi risk teşkil etmekte

-Ağustos ayında döviz kurunda makro temellerle bağdaşmayan spekülatif ataklar yaşandı, bu süreçte alınan tedbirlerin finansal piyasalar üzerindeki olumlu etkileri görülmeye başlandı

-Öncü göstergeler 2018 h2'de ekonomide yavaşlama ve dengelenme sürecine işaret etmekte

-YEP iktisadi faaliyetin 2019 ve 2020'de potansiyel düzeyin altında seyrettiğine işaret etmekte

-İthalat iç talepteki dengelenme süreci ve döviz kurlarındaki artış nedeniyle Haziran'dan itibaren daralmaya başladı

-Enflasyon ile mücadelede en önemli desteği sıkı maliye politikaları verecek

-2018 yıl sonu enflasyon yüzde 20.8 hedeflenmektedir.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız