Beril Dedeoğlu yaşamını yitirdi

13.03.2019 20:45 GÜNCEL
Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu hayatını kaybetti. Geçirdiği beyin kanaması sonucu hastaneye kaldırılan Prof. Dr. Beril Dedeoğlu hayatını kaybetti. Cuma günü öğlen Galatasaray’da yapılacak törenin ardından İzmir’de defini gerçekleştirilecek. Dedeoğlu’nun yoğun bakım ünitesindeki tedavisi devam ediyordu.  YÖK’TEN BAŞSAĞLIĞI Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, hayatını kaybeden Dedeoğlu’na […]

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu hayatını kaybetti.

Geçirdiği beyin kanaması sonucu hastaneye kaldırılan Prof. Dr. Beril Dedeoğlu hayatını kaybetti. Cuma günü öğlen Galatasaray’da yapılacak törenin ardından İzmir’de defini gerçekleştirilecek.

Dedeoğlu’nun yoğun bakım ünitesindeki tedavisi devam ediyordu. 

YÖK’TEN BAŞSAĞLIĞI

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, hayatını kaybeden Dedeoğlu’na Allah’tan rahmet, ailesi, yakınları ve yükseköğretim camiasına başsağlığı diledi.

Saraç, Twitter hesabından, 28 Şubat’ta geçirdiği beyin kanaması sonrasında ameliyat edilip yoğun bakımda tedavi gören YÖK üyesi Prof. Dr. Hatice Beril Dedeoğlu’nun vefatına ilişkin taziye mesajını paylaştı.

YÖK Başkanı Saraç, paylaşımında “YÖK Üyemiz Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’nun vefatını derin bir teessürle öğrendim. Kıymetli Hoca’mıza Allah’tan rahmet niyaz ediyor, ailesine, yakınlarına ve yükseköğretim camiamıza başsağlığı diliyorum.” ifadelerine yer verdi. 

YÖK’ten yapılan yazılı açıklamada ise “YÖK Başkanlığına uzun yıllardır hizmet eden Hoca’mıza Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yükseköğretim camiamıza başsağlığı diliyoruz.” mesajı paylaşıldı.

KALIN VE ALTUN’DAN TAZİYE MESAJI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’nun vefatı dolayısıyla taziye mesajı yayımladı.

Altun, Prof. Dr. Dedeoğlu’nun vefatıyla ilgili twitter hesabından paylaşımda bulundu.

Fahrettin Altun, mesajında, “Kıymetli insan, değerli Hocam Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’nun vefatından çok ama çok derin bir üzüntü duydum. Çalışkan ve üretken bir akademisyen, berrak bir zihin, samimi bir dosttu. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine, öğrencilerine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Başkanvekili ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise Türkiye’nin yetiştirdiği önemli bilim insanı ve uluslararası ilişkiler disiplininin önde gelen isimlerinden Prof. Dr. Dedeoğlu’nu kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadığını bildirdi.

Kalın, mesajında, “Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, AB Bakanı, Yükseköğretim Kurulu Üyesi, Rektör gibi görevlerde bulunmakla birlikte verdiği eserler ve yetiştirdiği talebelerle anılacak önemli bir akademisyendi. 2018’in sonundan itibaren T.C. Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu’nda birlikte çalıştığımız Beril Hoca’nın çalışkanlığına, nezaketine ve güzel ahlakına şahidiz. Prof. Dr. Beril Dedeoğlu son nefesine dek ülkemize hizmet etme çabalarıyla hatırlanacaktır. Beril Dedeoğlu Hoca’mıza Allahtan rahmet, ailesine sabır ve milletimize başsağlığı diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

BERİL DEDEOĞLU KİMDİR?

Türk akademisyen, yazar ve siyasetçi Beril Dedeoğlu tam adı ile Hatice Beril Dedeoğlu, 1961 yılında Ankara’da dünyaya geldi. 22 Eylül 2015-24 Kasım 2015 tarihleri arasında, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki geçici seçim hükümetinde Avrupa Birliği Bakanı olarak görev aldı. Ayrıca, geçici bakanlar kurulunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan ile birlikte iki kadın bakandan birisi oldu. Avrupa Birliği Bakanı olarak, aynı zamanda Avrupa Birliği üyelik müzakerilerinde Türkiye’yi başmüzakereci olarak temsil etti.

Üniversitelerde ve kamu kurumlarında aldığı akademik ve idari görevler

Doktora; İstanbul Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü; 1988-1993
Doçent Unvanı, 1999 Yılı
Profesör Unvanı, 2005 Yılı

  • Galatasaray Üniversitesi, Stratejik Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü; 1998-2002
  • Galatasaray Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı; 2000-2002
  • Galatasaray Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı; 2004-2015
  • Yüksek Öğretim Kurulu Üyesi ; 2011-Devam
  • T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı; 2015

Başlıca 5 eseri (kitap)

  • Adım Adım Avrupa Birliği, 1996.
  • Uluslararası Güvenlik ve Strateji, 2003.
  • Dünden Bugüne Avrupa Birliği, (der), 2003.
  • L’Europe Puissance et la Turquie, (Der.) Beril Dedeoğlu ve Füsun Türkmen, 2006.
  • Uluslararası İlişkilerde Özel bir Alan: Bölgesel Bütünleşme, 2015.