birgün

21° AZ BULUTLU

GÜNCEL 18.02.2020 22:21

Berkin Elvan davasında kamu görevlilerinin soruşturulmasına ret

AYM, Berkin Elvan’ın ölümünde sorumluluğu bulunan kamu görevlileri hakkında soruşturma başlatılmasına yönelik yapılan ikinci başvuruyu reddetti

Berkin Elvan davasında kamu görevlilerinin soruşturulmasına ret

Anayasa Mahkemesi (AYM), Berkin Elvan’ın ölümünde sorumluluğu bulunan kamu görevlilerinin soruşturulması için yapılan başvuruyu reddetti. Elvan ailesi, soruşturma süresince ilgili kolluk biriminden istenen belgelerin Cumhuriyet Başsavcılığı’na gelmemesi ya da eksik gelmesi yönünde yaptığı başvuruya yanıt geldi. Başvuru reddedilirken kararda, zaten bir polisin yargılandığı, bu yargılama sonuçlandığında diğer sorumlulara da ‘her zaman dava açılabileceği’ne yer verildi.

Bianet’in haberine göre kararda şöyle dendi: “Ölüm olayına ilişkin olarak bazı şüpheliler hakkında iddianame düzenlenmiş ve iddianamenin kabulüyle başlayan yargılama süreci devam ediyorsa, bu davada yapılan araştırma sonucunda olayda sorumlulukları bulunan kişiler tespit edilerek haklarında kamu davasının açılmasının sağlanması her zaman mümkündür. Bu kapsamda haklarında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilen kişilerin de sorumluluklarının tespit edilmesi hâlinde kamu davası açılması önünde bir engel bulunmamaktadır.”

AYM daha önce de dönemin valisi ve Emniyet Müdürü hakkında soruşturma izni verilmemesi nedeniyle yapılan başvuruyu “dayanaktan yoksun” bularak reddetmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız