birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Berkin Elvan davasında tutuklama talebine yine ret!

GÜNCEL 13.12.2017 10:28
Berkin Elvan davasında tutuklama talebine yine ret!
Abone Ol google-news

Gezi Parkı direnişi sırasında başına isabet eden gaz kapsülü nedeniyle yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 269 gün sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin davanın dördüncü duruşması görüldü. Sanık polis hakkında tutuklama talebi yine reddedildi, duruşma 27 Şubat 2018 tarihine ertelendi.

Duruşmaya CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, CHP PM Üyesi Canan Kaftancıoğlu, Berkin Elvan'ın ailesi ve yakınları katıldı.

"KATİL HALA DIŞARIDA"

Duruşmanın ardından adliye önünde basın mensuplarına açıklama yapan Sami Elvan, "Katil hala dışarıda. Biz istiyoruz ki; bir an önce bunun tutuklanması gerekiyor. Bizim için olumsuz bir duruşma geçti. Umarım ilerde adalet yerini bulur. Ama biz istiyoruz ki bir an önce bu katilin bizim karşımıza çıkıp kendini savunsun. Daha önce defalarca söyledik. Biz insan yemiyoruz. Kimseyi öldürmüyoruz. O bakımdan bizim karşımızda kendisini ifade etmesini kendisini, kendisinin suçsuz olduğunu ispatlamasını istiyoruz. Ayrıca bir an önce iddia makamının bunu tutuklamasını talep ettik" dedi.

"SONRAKİ DURUŞMAYA ÇAĞRI YAPTI

Bu davanın sadece Berkin Elvan'ın ailesinin davası olmadığını belirten Elvan, "Türkiye kamuoyuna sesleniyorum. Yürekten sesleniyorum. Benim oğlum geri gelmeyecek bunu hepiniz çok iyi biliyorsunuz. Ben de biliyorum. Yaptığım mücadele bütün çocuklara ait mücadeledir. Herkesin bu davaya el atması gerekiyor. Herkesin bu davada parmağının olması gerekiyor. Siyasi parmağı nasıl üstündeyse, halkın parmağının da bu davanın üstünde olması gerekiyor. Herkesin desteğine ihtiyacımız var. Bunu kimse unutmasın. 27 Şubat'ta biz buradayız demeliyiz. 27 Şubat'ta biz katili içeri tıkmalıyız. O bakımdan hepinizi o duruşmaya bekliyorum" ifadelerini kullandı.

"BENİM ÇOCUĞUM DA 14 YAŞINDAYDI"

Anne Gülsüm Elvan ise Filistin'deki 14 yaşındaki bir çocuğun İsrail askerleri arasında gözü kapalı olarak götürüldüğü fotoğrafı hatırlatarak, "Biz de böyle şeylere karşıyız. Benim çocuğum da 14 yaşındaydı. Kendi ülkesinde katledilen çocukları bir dönüp görsün. Ondan sonra da buraya oraya söylensinler. Bugün ayrıca Erdal Eren'in ölümünü yıldönümü. Evet biz başından beri bunu diyoruz. Devlet katildir. Geçmişimize baktığımız zaman o katilliği görüyoruz. Hiçbir zaman yargı yok. Yargı olmadığı sürece daha çok çocuklarımız ölecek. Biz çocuklarımızın öldürülmemesi adına mücadelemizi sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.

CANLI BLOG

Sanık polis hakkında tutuklama talebi yine reddedildi, duruşma 27 Şubat 2018 tarihine ertelendi.​

12.00 - Ara kararın açıklanması için duruşmaya ara verildi.

11.45 - Av. Çiğdem Akbulut: 14'ündeki Filistinli çocuğu gözleri bağlı sürükleyen İsrailli askerler terörist ise tutuklanmaları gerekmez mi? 14' ünde Berkin'i vurup öldüren polis neden tutuksuz yargılanıyor ve üstelik halen görevde, halen elinde silah var?

Halk çocuklarının devlet eliyle öldürüldüğü her dava gibi, bizm davamız da siyasidir. Devlet, yasal mermisini kullananları koruyabildiği kadar korumuş ve saklamıştır. Kamuoyu baskısından yıllar sonra nihayet dava açıldığında ise karşılaştığımız tablo ortadadır.

Görüntüler net, ısrarla edilen ateşler ortada, 14 yaşındaki çocuğa kastettikleri ortada ama sanık hala tutuksuz. Mahkemeye çağrımız, ceza hukukunu uygulayın. Sanık tutuklu olarak, gözüne aksesuar olarak taktığı gözlüğü olmadan burada huzurunuza getirilsin, bizim önümüze çıkartılsın.

11.20 - Avukat Çiğdem Akbulut: Berkin'in vurulduğuna dair 61 saniyelik görüntü var. 18 saniye içinde Berkin'in düştüğünü ve 5 kere arka arkaya Berkin'e doğru ateş edildiğini görüyoruz. Tam düştüğü an mevcut. Bu olaydan sadece eylemi doğrudan gerçekleştiren Sanık Fatih degil, emri veren, orada bulunan, arka arkaya 5 ateşi yapan zetciler, olaya müdahale etmeyen polisler... Bu dosyanın kasten suçu işleyen failleridir. Görüntülerin ham hali TÜBİTAK'ın iyileştirme yaptığı görüntülerden daha net. Zet silahının ateşlendıgi kısım TÜBİTAK raporunda yer almıyor. Berkin'in vurulma anının ilk 4 dakikasına hiç dokunulmadan gönderilmiş ve iyileştirme yapılmamış. Görüntülerin Ulusal Kriminal Büro'ya gönderilerek eşleştirme işlemi yapılmasını talep ediyoruz. Tüm güne ait görüntüleri inceledigimizde Sanık Fatih Dalgali, Emin Yıldız, Kadir Eyüp Hambaloglu ve ismini bilmediğimiz bir kişi ile tüm gün birlikteler. Suçu birlikte işlediler ama neden sanık hala tutuksuz, hala görevde ve hala sanığın elinde silah var? Sanığın tutuklanmasını ve asıl mahkemeye getirilerek karşımıza çıkmasını talep ediyoruz.

11.15 - Av. Can Atalay: Görüntülerin incelenmesinde Hambaloğlu talimat veriyor. Sanık Fatih'in zet ile Berkin'i vurduğunu tahmin ediyoruz. O anda ekrana giren Aziz de olay yerinde. Bu arada zetci Emin de Fatih'in yanında. İsmini bilmediğimiz bir kisi daha var. Görüntüler açık. Bu gösterdiğimiz görüntüler Berkin'in vurulmasından 4 dakika öncesine ait. TÜBİTAK bu anı hiç görmemiş. Dahası diğer görüntüleri de kötüleştirmiş aslında.

11.10 - Berkin Elvan'ın vurulma görüntülerin izlenmesi sırasında anne Gülsüm Elvan fenalaştı. Gülsüm Elvan yakınlarının yardımıyla duruşma salonunun dışına çıkarıldı.

11.05 - Elvan ailesinin avukatı Can Atalay: Tanık beyanları kuşku verici. Torpil, kız kaçıran gibi şeylerin davanin esası ile hiç bir ilgisi yoktur. Tanık beyanlarını bu sebeple kabul etmiyoruz.

11.00 - Okmeydanı Hastanesi'nde çalışan tanık Dilek Öztürk dinlendi: Berkin Elvan'ın üzerinden çıkanları tutanağa ben geçirdim. Bir cebinden 4, diger cebinden 3 tane patlayıcı oldugu düşünülen madde çıktı. Bu nedenle önce 4, sonra 7 diye düzelttim.

10.45 - Tanık Cihan Gençoglu dinlendi: Okmeydanı Acil Serviste görevliydim. Olay sabahı nöbetçiydim. Berkin Elvan'ı sedye ile koşturarak getirdiler. Travması vardı. Ben damar yolunu açtım. Hemen tomografiye gönderdik. Sedyenin üzerinde torpil vardı. Polise teslim ettim. Bir daha görmedim hastayı.

11.30 -Avukat Can Atalay: Hambaloğlu emir veriyor, sanık Fatih vuruyor, Emin Yıldız ise arka arkaya 5 kere Berkin'e doğru ateş ederek Berkin'in hastaneye götürülmesini engelliyor. Bu kişiler hakkında derhal ek iddianame düzenlenmelidir.

10.30 - Duruşma avukatların kimlik tespitleriyle başladı.

GÜVENLİK ABLUKASI

Berkin Elvan davası öncesi İstanbul Adalet Sarayı çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Gezi direnişinde polisin attığı gaz kapsülünün başına gelmesi nedeniyle yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 269 gün yaşam mücadelesi verdikten sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın ölümüne ilişkin davanın 4. duruşması, bugün İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Dava öncesi, adliye çevresinde aralarında özel harekat ekiplerinin de bulunduğu çok sayıda polis yoğun güvenlik önlemi aldı. Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan, babası Sami Elvan ile birlikte aileye destek verenler adliyeye geldi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol