birgün

17° HAFİF YAĞMUR

GÜNCEL 11.03.2016 12:13

Berkin soruşturmasındaki gizlilik kararının sebebi: Katilin itibarı zedelenmesin

Berkin soruşturmasındaki gizlilik kararının sebebi: Katilin itibarı zedelenmesin

CAN UĞUR / @canugur1987

Gezi Direnişi sürecinde polislerin attığı gaz fişeği ile başından vurularak yaşamını yitiren Berkin Elvan’ı vuran polisin ifadesinin 998 gün sonra BirGün’ün manşetten verdiği “katil” polisi tanıyoruz haberinin ardından yeniden alındığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili yürütülen soruşturmaya gizlilik kararı konulurken verilen kararda dikkat çekici ifadeler yer alıyor. BirGün’ün ulaştığı tutanaklarda Berkin’i vuran polis Emin Y.’nin ‘itibarı zedelenmesin’ diye soruşturmaya gizlilik kararı konmuş.

Tutanaktaki ifadeye göre Emin Y., 9 Mart'ta İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda alınan ifadesinde olay tarihinde kalkanı olarak görev yaptığını belirterek kendini şöyle savundu: "Kasım 2011'de İstanbul'a geldim. İlk görev yerimdi. Bu nedenle olay yerini tam olarak hatırlamıyorum. Olay gününü de hatırlamıyorum. Çünkü o tarihte Gezi olayları nedeniyle birçok yerde görevliydim. Sertifikam olmadığı için gaz tüfeği kullanmadım"

Bu eylem sayesinde…

Öte yandan, Elvan'ın ailesinin avukatları 62 gündür Berkin’in vurulduğu Okmeydan'ndaki sokakta kurdukları çadırda sürdürülen açlık grevini bugün sonlandırdı. Halkın hukuk Bürosu avukatlarından Oya Aslan bu eylem sayesinde dosyada ilerleme sağlandığını ve polisin ifadesinin alındığını anlattı. Açıklama öncesi ve sonrasında vatandaşlara bin ekmek dağıtıldı.

BirGün ortaya çıkarmıştı

berkin-sorusturmasindaki-gizlilik-kararinin-sebebi-katilin-itibari-zedelenmesin-120071-1.

Berkin Elvan’ı vuran polisin Emin Y. olduğunu BirGün önceki gün, 9 Mart Çarşamba günü ortaya çıkarmıştı. Bir gün sonra ise Emin Y.’nin sorgusunda kendi görüntülerini izleyip olayı yalanladığını kamuoyuyla paylaşmıştı.

berkin-sorusturmasindaki-gizlilik-kararinin-sebebi-katilin-itibari-zedelenmesin-120068-1.

berkin-sorusturmasindaki-gizlilik-kararinin-sebebi-katilin-itibari-zedelenmesin-120070-1.

berkin-sorusturmasindaki-gizlilik-kararinin-sebebi-katilin-itibari-zedelenmesin-120069-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol