birgün

26° PARÇALI AZ BULUTLU

AVRUPA 01.06.2020 10:41

Berlin ABD’deki ırkçı polis şiddetine karşı sokakta

ABD'de George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından Berlin’de ırkçı polis şiddetine karşı gösteri yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe 1500’den fazla kişi katıldı

Berlin ABD’deki ırkçı polis şiddetine karşı sokakta

BirGün - Berlin

Berlin’de Pazar günü de George Floyd’un ölümüne sebep olan ırkçı polis şiddetine karşı gösteri yürüyüş düzenlendi. Mehringdamm’da başlayan yürüyüş Berlinli göçmen nüfusunun yoğun olduğu Neukölln ilçesindeki Hermannplatz’da konuşmalarla son buldu. Yürüyüşe 1500’den fazla kişi katıldı.

Cumartesi günü de 2000’i aşkın protestocu ABD’deki polis şiddetine karşı ABD Büyükelçiliği önünde toplandı. Polis sözcülerinin açıklamasına göre protestoya katılım beklenenden fazla oldu. Eyleme çağrıyı ‘’George Floyd için adalet ve ırkçı polis şiddetiyle mücadele’’ sloganıyla ırkçılık karşıtı gruplar yapmıştı. Göstericiler ellerinde ‘’I can’t breathe’’ (Nefes alamıyorum) ve ‘’No justice no peace’’ (Adalet yoksa barış da yok) pankartları taşıdılar. Berlin’de göstericilerin sayısını 100 ile sınırlayan Korona tedbiri hafta sonu itibariyle yürürlükten kalktı.

George Floyd geçtiğimiz Pazartesi günü gözaltı esnasında polisin uyguladığı şiddet yüzünden hayatını kaybetmiş, ırkçı polis şiddetinin bu son örneği ABD çapında halen devam eden şiddetli eylemlere yol açmıştı.

berlin-abd-deki-irkci-polis-siddetine-karsi-sokakta-738356-1.

berlin-abd-deki-irkci-polis-siddetine-karsi-sokakta-738355-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız