birgün

14° PARÇALI BULUTLU

AVRUPA 21.09.2021 17:39

Berlin Bavul Kültür Sanat Cafe’de uygulamalı çalgı yapım atölyeleri başladı

Berlin Bavul Kültür Sanat Cafe’de uygulamalı çalgı yapım atölyeleri başladı

Berlin’de bulunan Bavul Kültür Sanat Cafe’de Müzisyen ve müzik aleti yapım ustası Ufuk Tandoğan yönetiminde yürütülecek olan çalgı yapım atölyeleri başladı.

İlk olarak nefesli çalgılar grubunda bulunan ‘sipsi’ müzik aleti ele alındı. Atölyenin başlangıcında kısa bir sunum yapan Ufuk Tandoğan sipsinin ortaya çıktığı yöre dünyaya açılımı üzerine açıklamalarda bulundu. Sipsinin özellikleri ve çeşitleri üzerine yaptığı sunumun sonrasında uygulamaya geçildi.

Berlin çevresinde bulunan sazlıklardan toplanan kamışların bir müzik aletine dönüşmesi süreci başladı. Önemli aşamaları bitirilen sipsilerin önümüzdeki hafta pazar günü yapılacak çalışmayla yapımı tamamlanacak.

Katılımcılar kendi üretmiş oldukları çalgıları birlikte götürecekler.

Atölyelerin düzenli olarak gerçekleştirmesinin hedeflendiğini açıklayan Ufuk Tandoğan, “Çalgı yapım atölyelerinin tarihleri yapım malzemelerinin elde edilmesine paralel olarak gerçekleştirilecektir. Birçok çalgının yapımı örneğin: Sipsi, Bendir, Erbane, Şaman Davulu, Kaval, Ney, Mey gibi her bir çalgı, ayrı ayrı ele alınarak üzerinde çalışmalar yürütülecektir. Uygulamalı çalgı yapım atölyelerinin yanı sıra bir çok çalgının bakımı konusunda da atölyeler düzenlenerek çalgıların korunması ve istenilen güzellikte sesin elde edilmesi sağlanacaktır. Önümüzdeki günlerde Ney müzik aletinin tanıtımı ve yapımı konusunda atölye ile çalışmalar sürdürülecektir” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol