birgün

5° PARÇALI BULUTLU

AVRUPA 18.01.2021 08:43

Berlin’de aşırı sağcılara Reichstag soruşturması

Berlin’de aşırı sağcılara Reichstag soruşturması


DIŞ HABERLER SERVİSİ

Almanya'da hükümetin koronavirüs politikasını protesto amacıyla dört ay önce başkent Berlin'de Federal Meclis'in bulunduğu Reichstag binasına girmeye çalışan aşırı sağcı göstericilere ilişkin soruşturmalar yürütülüyor.

Almanya Yazı İşleri Ağı'nın verdiği bilgilere göre, şu ana kadar 40 şüpheli hakkında 34 ayrı soruşturma mevcut. 18 soruşturma "ülke barışını bozma" suçlaması temelinde yürütülüyor. Soruşturmalarda “kolluk güçlerinin görevini yaptırmamak için direnme, hakaret, tehdit, yasadışı örgütlerin sembollerini kullanma, toplanma yasasını ihlal” yönünde suçlamalar yöneltiliyor.


ABD’Yİ İŞARET ETTİ

Muhalefet partilerinden Yeşiller'in iç siyaset sözcüsü Irene Mihalic, soruşturmaların “münferit kişiler ile sınırlı kalmaması, muhtemel şebekeler üzerine yoğunlaştırılması gerektiğini” ifade etti. Mihalic, ABD'de beş kişinin yaşamını yitirdiği Kongre baskınına işaret ederek, “ABD'de yaşananlar burada benzeri yıkıcı planlar peşinde olanlar açısından bir deneme niteliği taşıyor” diye konuştu.

Berlin'de 29 Ağustos'ta koronavirüs tedbirlerine karşı “Özgürlük ve Halk Demokrasisi İçin” sloganı ile Reichstag yakınlarında düzenlenen gösteri sırasında aralarında aşırı sağcıların bulunduğu yüzlerce gösterici bina önündeki barikatları aşarak Reichstag'ın merdivenlerine ulaşmış, ancak polisin müdahalesi ile göstericilerin binaya girmesi engellenmişti. Göstericilerden bazıları Alman İmparatorluğu'nun Nazi Almanyası'nda da kullanılan siyah-beyaz-kırmızı renkli bayrağını açmış, gösterilerde 316 kişi gözaltına alınmıştı. n Dış Haberler

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol