birgün

21° PARÇALI BULUTLU

BİLİM 08.07.2021 17:12

Berlin'de bulunan 51 bin yıllık kemik parçasının, ‘ilk sanat eseri’ olabileceği düşünülüyor

Berlin'de bulunan 51 bin yıllık kemik parçasının, ‘ilk sanat eseri’ olabileceği düşünülüyor

Berlin’in güneybatısında 2019 yılında keşfedilen ve 51 bin yıldan daha eski olduğu saptanan bir geyik kemiği ait parça, üzerindeki oyma çizgiler nedeniyle tarihteki ‘ilk sanat eseri’ olabilir.

Designtaxi.com internet sitesinin aktardığına göre, Alman araştırmacılardan oluşan bir ekip, 'Nature Ecology&Evolution' dergisinde yayımladıkları makalede bir mağarada üzerine eğik çizgiler işlenmiş bir geyik kemiği bulduklarını ve bunun Neandertaller tarafından üretilmiş ilk sanat eseri olabileceğini yazdı.

berlin-de-bulunan-51-bin-yilik-kemik-parcasinin-ilk-sanat-eseri-olabilecegi-dusunuluyor-896782-1.
Fotoğraf: Nature Ecology & Evolution

Kemik ilk olarak 2019 yılında, Berlin’in 240 km güneybatısında, West Harz’daki Unicorn Mağarası'nda keşfedilmişti. Kemiğin bir geyiğin toynağına ait olduğu saptandı. Yapılan testler, kemiğin 51 bin yıldan daha eski olabileceğini ortaya koydu.

Alman araştırma ekibi, bundan 40 bin yıl önce soyları tükenen ve ‘ilk insanlar’ olarak nitelendirilen Neandertallerin oyma yoluyla kemiğe işledikleri çizgilerle bir kompozisyon ortaya çıkardığını ve eserin onların hayal gücünü ifade ettiğini öne sürdü.

SANATIN DOĞUŞU BİR KEMİKLE BAŞLADI

Göttingen Üniversitesi'nde prehistorya arkeoloğu Thomas Terberger, National Geographic dergisine verdiği röportajda, eserin ‘kültür ile soyut düşüncenin başlangıcı ve sanatın doğuşu’ olarak değerlendirilebileceğini söyledi.

The Art Newspaper dergisinde yayımlanan makaleye göre, kemik küpe ya da kolye ucu gibi bir süs eşyasından çok başlı başına bir heykele benziyor.

Ekibin yayımladığı makalede kemiğin çıkıntılı iki köşesinin onun dik bir şekilde ayakta durmasını sağladığı ve bu yüzden bir sanat eseri için uygun olduğuna değinildi.

SEMBOLİK ANLAM BİLİNCİNE SAHİPLERDİ

Keşif, tarihte oldukça önemli bir yere sahip oldu çünkü bundan önce Neandertallerin sanat yapamadığına inanılıyordu.

Araştırmacılara göre bu kemikten sanat eserinin keşfi, ‘Neandertallerin yüksek olasılıkla sembolik anlam bilincine sahip olduğunu’ gösteriyor.

Araştırmacılar, büyük olasılıkla tarihin en eski sanat eserini ortaya çıkarmış olmanın yanı sıra Neandertaller ve onların estetiğe olan tutkuları hakkında yeni teorilere öncülük etmiş oldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol