birgün

25° AÇIK

AVRUPA 06.06.2020 20:43

Berlin’de on binlerce kişi George Floyd için yürüdü

Berlin’de on binlerce kişi, ABD'de polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden George Floyd’un öldürülmesi nedeniyle meydanlara akın etmeye devam etti

Berlin’de on binlerce kişi George Floyd için yürüdü

Egehan Ünlü-Seçil Kalenderoglu/ Berlin

George Floyd’un öldürülmesiyle başlayan protestolar, ikinci hafta sonunda da artarak devam etti. Berlin’de on binler ırkçılığa karşı meydanlardaydı.Alexanderplatz’da ise on binler öğle saatlerinden itibaren ırkçılığa karşı toplanmaya başladı. Saat 2`de başlaması planlanan eylemde, öğleden sonra katılımcılar hızla arttı.

Toplam katılımcı sayısının on bin civarında olması beklenmekteydi ancak katılım bu rakamın çok daha üstüne çıkarak 15.000`den fazla kişinin meydanda toplandığı bilgisi paylaşıldı. Berlin polisi saat 15.00’ten itibaren meydanı kapatıp katılımcılara meydana gelmemeleri, meydan çevresindeki alanları kullanmaları çağrısında bulundu.

Göstericiler Berlin Black LivesMatter grubunun çağrısına uyarak genelliklesiyah kıyafetlerle gösteriye katılırken, çoğunluğun gösteride maske taktıkları gözlemlendi. Meydanda toplanan katılımcılar, uzun süre slogan attıktan sonra pek çok genç ve yaşlı katılımcı, George Floyd`un bir polis memuru tarafından boynuna bastırılarak öldürüldüğü 8 dakika 46 saniye boyunca sessizlik içerisinde yerde oturarak sessiz protestolarını gerçekleştirdiler. “FridaysforFuture” (Gelecek için cumalar) hareketinin pek çok genç katılımcısının eylem sonuna kadar ki güçlü destekleri ise dikkat çekiciydi.

Önce PotsdamerPlatz’da yapılması planlanan eylemdaha sonra Alexanderplatz’a kaydırılmıştı. Bunun sebebinin ise ilk lokasyonda sağcı grupların gösterisi olduğu iddia edilmişti. Ancak sağcı grupların gösterisine katılım oldukça düşük oldu. Eylem sonunda göstericiler, sağcı grupların eylemini protesto etmek amacıyla onların eylem alanına doğru yürüyüşe geçtiler ancak polis tarafından durdurularak eylemlerini sonlandırdılar.

berlin-de-on-binlerce-kisi-george-floyd-icin-yurudu-740665-1.

NE OLMUŞTU?

Siyah Amerikalı 46 yaşındaki George Floyd, dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis'te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun süre ensesine diziyle basması nedeniyle dakikalarca "Nefes alamıyorum" diye yalvarmıştı.

Floyd'un, olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, olayla ilgili görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplamıştı.

Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve protestolar, olayların başladığı Minneapolis'ten ülke genelinde pek çok kente sıçramıştı.

Floyd protestoları nedeniyle, başkent Washington ve New York da dahil en az 40 kentte gece sokağa çıkma yasağı getirilirken 25'e yakın kentte de Ulusal Muhafız Birlikleri, polise destek sağlamak için devreye sokulmuştu.

Fotoğraf: Erdal Aykaç

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız