birgün

9° KAPALI

TEKNOLOJİ 30.12.2017 10:55

Beş büyük şehrin trafik yoğunluğu rekoru İstanbul’da

Yandex Navigasyon, beş büyük şehrin trafik yoğunluğunu saptadı. İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Antalya’nın mercek altına alındığı analizde hafta içi ve hafta sonu yaşanan trafik yoğunlukları ayrı ayrı incelendi

Beş büyük şehrin trafik yoğunluğu rekoru İstanbul’da

ERSOY YAŞAR - @ersysr
ersoy@otosafari.com

Antalya’nın mercek altına alındığı analizde hafta içi ve hafta sonu yaşanan trafik yoğunlukları ayrı ayrı incelendi.
Analize göre İstanbul sürücülerin en çok trafik çilesi çektiği şehir olurken, İzmir’in hafta içi bazı saatlerde İstanbul’u geride bıraktığı gözlemlendi. Beş büyük şehir arasında en az trafik ise Antalya’da kaydedildi. Uygulama, İstanbul’da en çok kaza uyarısı bırakılan bölgeleri de belirledi. Kullanıcıların kaza noktası olarak işaretlediği yerlerin dikkate alındığı analizde köprülerin civarları, ana yolların ayrımları ve kavşaklar öne çıkarken, İstanbul’da geçen bir yılda kaza sayısının azalması da dikkat çekti.

bes-buyuk-sehrin-trafik-yogunlugu-rekoru-istanbul-da-407565-1.

İstanbul’da en yoğun günler Çarşamba ve Cuma
Analizde trafiğin en sıkışık olduğu saatler, hafta içinde herkesin işe ya da okula gittiği sabah saatleriyle eve döndüğü akşam saatleri olarak belirlenirken, Cumartesi günleri de yüksek yoğunluk derecesiyle dikkat çekti. Araştırma çıktılarına göre İstanbul, Türkiye’nin en kötü trafiğine sahip şehirleri arasında zirvede yer aldı. İstanbul’da hafta içi akşam saatlerinde ortalama trafik yoğunluğu 10’luk derecelendirme sisteminde 7’ye kadar çıktı. Söz konusu yoğunluk özellikle Çarşamba ve Cuma akşamları daha da arttı.

İzmir öğle saatlerinde İstanbul’u geçti
Yandex’in haftalık ve günlük analizine göre İstanbul’dan sonra en yoğun trafiğe sahip olan şehir ise İzmir oldu. İzmir’de özellikle Cuma günleri akşam saatlerinde 5 dereceye yaklaşan yoğunluklar yaşandı. Ayrıca İzmir’in trafik yoğunluğu, hafta içi 12:00-15:00 saatleri arasında İstanbul’u bile geride bıraktı.

bes-buyuk-sehrin-trafik-yogunlugu-rekoru-istanbul-da-407566-1.

Antalya’da trafik yoğunluğu yok
Trafik yoğunluğun sıralamasında İstanbul ve İzmir’den sonra Ankara ve Bursa illeri geliyor. Ankara’da trafik sıkışıklığı İzmir’in biraz altında seyrederken, Bursa’da hafta sonları Cuma akşamından başlayarak 4 derecenin üstüne tırmanan ciddi bir yükseliş gözlemleniyor. Antalya ise analizin yapıldığı tarihlerde, beş büyük şehir arasında en az trafiğin olduğu şehir olarak belirlendi. Antalyalılar haftanın her günü, yoğunluğu 2 dereceyi bile bulmayan son derece rahat bir trafikte yaşamlarını sürdürüyor.
İstanbul’da trafik kazaları azaldı

Trafik yoğunluğu rekoruna sahip olan İstanbul’da, kaza olayları da kaçınılmaz olarak diğer büyük şehirlere göre daha fazla sayıda yaşanıyor. Yandex Navigasyon, İstanbul’un kaza noktaları analizini de paylaştı. 2015-2016 ile 2016-2017 dönemlerini karşılaştıran analizde, İstanbul’da gerçekleşen kaza sayısında önemli oranda azalma gözlemlendi. İstanbul’da bir önceki yıl 7 bin 500’e ulaşan kaza sayısı, 2016-2017 arasında 4 bin civarlarına kadar düştü.

Analizde, kullanıcılar tarafından kaza noktası olarak işaretlenen ve uygulamada moderasyon algoritması tarafından da teyit edilen bildirimler dikkate alındı. Genel olarak köprülerin civarlarının, ana yolların ayrımlarının ve kavşakların kaza noktası olarak belirlendiği analizde; D-100, Avrupa Otoyolu ve TEM bölgeleri öne çıktı. Analizde en çok kaza uyarısının Avrupa yakasında bırakıldığı görüldü. Özellikle Avrupa Otoyolu ve Atatürk Bulvarı’nın kesiştiği kavşağın trafik ve kaza açısından yoğun olduğu gözlemlendi. Yenikapı Kennedy Caddesi ile Havuzlu Kavşağı sonrasında Rauf Orbay Caddesi ise en fazla kaza uyarısının bırakıldığı noktalar oldu.

İstanbul’da bahar ve yaz döneminde kazalar artarken, sonbahar ve kış döneminde azalıyor. 2015 ve 2016’da ocak ayı en az kaza bildirimi yapılan ay olurken, yine aynı dönemde mayıs ayı ise kullanıcılar tarafından en fazla kaza uyarısı bırakılan ay oldu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız