birgün

23° SAĞANAK

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, Olgun Peker'le transfer konuştu

Beşikta Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi’nin suç örgütü lideri Sedat Peker'in manevi oğlu olarak bilinen Olgun Peker’le beraber transfer görüşmesi yapması tepki çekti.

SPOR 06.10.2020 15:54
Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, Olgun Peker'le transfer konuştu
Abone Ol google-news

Volkan ATEŞ

Transfer dönemi önceki gün sona erdi. Kulüpler kadrolarına son takviyelerde bulunurken, Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi’nin transfer görüşmesi yaparken sosyal medyaya yansıyan bir görüntüsü büyük yankı uyandırdı. Çebi görüşmede bulunurken yanında yer alan isimler tepki geçti. Videoda geçmişte Giresunspor başkanlığı görevinde bulunmuş ve kulüplerde görev alması yasaklanmış olan Olgun Peker’in de yer aldığı görülüyor.

Suç örgütü lideri Sedat Peker'in manevi oğlu olarak bilinen Olgun Peker, soyadını Peker’e olan hayranlığı nedeniyle mahkeme kararıyla değiştirmişti. İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve Sedat Peker’in 14 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırıldığı ‘Kelebek operasyonu’ davasında Olgun Peker de çeşitli hapis cezalarına çarptırılan sanıklar arasındaydı.

KULÜPLERDE GÖREV ALMASI YASAK

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, 2 Temmuz 2012 tarihinde Olgun Peker’in haksız çıkar sağlamak amacıyla örgüt kurup yönetmek, konut dokunulmazlığını ihlal, tehdit, resmî belgede sahtecilik ve şike yapmak suçlarını işlediğine hükmetti. Mahkeme, Olgun Peker hakkında spor kulüplerinde ve federasyonlarda görev yapmaktan yasaklama" ve "stadyumlara giriş yasağı" kararları verdi. Yaklaşık 10 yıl 7 ay hapis cezası ile cezalandırılan Peker, kararı temyiz etti. 17 Ocak 2014 tarihinde Yargıtay 5. Ceza Dairesi hakkındaki mahkeme hükümlerini onandı. Peker’in bu nedenle bir daha profesyonel spor kulüplerinde görev alması yasaklandı.

SİNAN ENGİN-ÇAKICI İLİŞKİSİ

2004’te dönemin Beşiktaş menajeri Sinan Engin’in bir başka suç örgütü lideri Alaatin Çakıcı’yla ilişkisi ayyuka çıkmış ve Çakıcı’nın akrabaları Ali, Gönül, Aytuğ ve Fahrettin Çakıcı’ya da Beşiktaş Spor Kulübü antetli ve imzalı belgelerle vize alındığı tespit edilmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun