birgün

5° PARÇALI BULUTLU

Beşli Çete’den Kalyon yine vergiden muaf

Elektrikli araç şarj ünitesi hizmetleri alanında yatırım yapacağı açıklanan ve Beşli Çete içerinde yer alan Kalyon Holding, gümrük vergisinden muaf tutuldu ve KDV istisnası hakkı tanındı.

EKONOMİ 29.11.2022 06:46
Beşli Çete’den Kalyon yine vergiden muaf Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

İsmail ARI

Elektrikli araç şarj ünitesi hizmetlerinin kurulumuna yönelik teşvik ve destekler artıyor. Ancak maliyetli olan bu yatırımlara teşvik ve desteklere yine iktidara yakın isimler hak kazanıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın düzenlediği yatırım teşvik belgeleri listesinde kamuoyunda Beşli Çete olarak bilinen holdinglerden olan Kalyon Holding’in yeni kurduğu bir şirket de yer aldı. Ekim 2021’de kurulan Kalyon Electrıcal Vehıcle Enerji Yatırım Anonim Şirketi’nin “Elektrikli araç şarj ünitesi hizmetleri” alanında yatırım yapacağı belirtildi. Bakanlık ise şirketin gümrük vergisinden muaf olmasını ve KDV istisnası uygulanmasına onay verdi. Şirketin 60 milyon TL değerinde yatırım yapacağı ifade edildi.

Türkiye’nin 2020 yılında “En çok sözleşme imzalayan 20 müteahhit” listesinin birinci sırasında da Kalyon İnşaat bulunuyor. 2020’de, 34 milyar 543 milyon TL’lik 20 sözleşmeye imza attı. Listede, Kalyon’u Kolin İnşaat, Cengiz İnşaat, Makyol İnşaat ve Özgün Yapı takip etti.

AKMERCAN DA LİSTEDE

Eylülde bin 300 yatırım teşvik belgesi verilirken Akmercan Şirketler Grubu’na bağlı Artvin Doğalgaz Dağıtım Şirketi’ne de KDV istisnası hakkı tanındı. Grubun sahibi AKP’ye yakınlığıyla bilinen Akmercan Ailesi, ticaret hayatına 1991’de servis taşımacılığı ile başladı. Cemal, Şerafettin, Veysel, Ramazan ve Gazi Akmercan’ın işleri sonraki yıllarda kamuyla yaptıkları işlerle hızlı büyüme kaydetti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol