ABD, Ukrayna’da sivillere yönelik izlediği suçlarla sıkça gündeme gelen Wagner’i ‘merkezi güç’ olduğu gerekçesiyle suç örgütü ilan etti. Ancak Beyaz Saray, ABD’li örgüt Blackwater’ın suçlarına yıllarca göz yumdu.

Beyaz Saray, Blackwater'ı unuttu: Wagner ‘suç örgütü’ ilan edildi
Fotoğraf: AA

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Ukrayna savaşında Rusya adına kilit rol oynayan ve bölgede birçok sivilin öldürülmesinde parmağı olduğu öne sürülen paramiliter örgüt Wagner’e yönelik ABD’den yeni bir yaptırım geldi. Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, ABD Hazine Bakanlığı’nın Rus askeri şirketi Wagner grubunu "uluslararası suç örgütü" olarak tanıyacağı belirtildi. Ancak yüzlerce sivilin ölümüne yol açan ABD’li paramiliter örgütü Blackwater’ın suçlarını görmezden gelen Beyaz Saray, ikiyüzlülüğünü bir kez daha gösterdi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, günlük basın toplantısında, Yevgeny Prigozhin liderliğindeki Rus paralı askeri grubunu, ABD Hazine Bakanlığının "ciddi bir uluslararası suç örgütü" olarak tanıyacağını bildirdi. Kirby, Rusya Savunma Bakanlığı ile Wagner grubu arasında anlaşmazlıklar olduğunu öne sürerek, Wagner grubunun sahada merkezi bir güç haline geldiğini söyledi.

Wagner grubuna ve farklı kıtalardaki destekçilerine ek yaptırımlar uygulayacaklarını ifade eden Kirby, ayrıca, Kuzey Kore'nin geçen yıl Wagner grubuna Ukrayna'da kullanılmak üzere silah sevkıyatı yaptığını gösterdiğini iddia eden uydu fotoğraflarını paylaştı. Kirby, paylaştığı fotoğraflara göre, Kuzey Kore'den silah sevkıyatının trenlerle konteynerlere doldurularak Rusya'ya ulaştırıldığını öne sürdü.

YAPTIRIMIN NEDENİ SİLAH SEVKIYATI

"Kuzey Kore'yi Wagner'e yaptıkları bu teslimatları derhal durdurmaya çağırıyoruz” diyen Kirby, Wagner'e bu kapsamda daha fazla yaptırım uygulayacaklarını duyurdu. Kirby, yaptırımların kapsamını henüz açıklamayarak konuyu öncelikle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) taşımayı tercih ettiklerini ifade etti.

ABD’li ÖRGÜTÜN KARANLIK GEÇMİŞİ

Wagner’i suç örgütü olarak tanıyacağını belirten Washington yönetimi, ABD Silahlı Kuvvetleri için çalışan paramiliter örgütlerin işlediği suçları ya görmüyor ya da delillerin ışığında başlayan yoğun baskıların ardından kabul ediyor.

ABD Silahlı Kuvvetleri’nin karanlık tarihinde büyük suçlar işleyen Blackwater ise en çok tanınan ve Wagner’e en çok benzeyen örgüt. 2001-2009 yılları arasında ABD Başkan Yardımcılığı görevi yürütmüş olan Dick Cheney’nin tasarladığı proje ile hayata geçirilen Blackwater, 1996 yılında “Amerikan Deniz Kuvvetleri Özel Birlikler” eski askerlerinden “Uluslararası Hristiyan Özgünlük Örgütü ”nün başkanı Erik Prince ve Al Clark tarafından kuruldu.
Her ne kadar özel güvenlik şirketi olarak gözükse de yaptığı eylemler, suikastlar ve sabotajlar ile birçok suça karışan örgüt, ilk yurt dışı eylemini 11
Eylül saldırısının ardından dönemin devlet başkanı George W. Bush’un talimatı ile Irak ve Afganistan’da gerçekleştirdi. Örgüt 2004’te gerçekleştirilen Irak’ta Felluce operasyonunda 17 sivili katletti, Bağdat’ta 2007’de ise çocuk ve kadın dâhil 14 sivilin ölümüne yol açtı. 14 kişiyi kasten öldüren örgütün 4 eski çalışanı 2014’te ömür boyu cezaya çarptırıldı.

Özellikle Irak ve Afganistan’da kanlı operasyonlarla da ismi anılan Blackwater, ABD’nin Irak’ı işgali sırasında suikast girişimleri ve gerçekleştirdiği bombalı saldırılarla da tepki çekmişti.

Ayrıca örgüte bağlı kimi isimler Afganistan’da birçok sivili kaçırıp fidye talebinde bulunmuştu. Bölgede sivillere yönelik gerçekleştirdiği işkencelerin ortaya çıkmasıyla büyük tepkiler toplayan şirket, daha sonra ismini Academi olarak değiştirdi.

Öte yandan Wagner’in sahibi Yevgeny Prigozhin, Beyaz Saray’a gönderdiği kısa mektupta, ABD’nin “Wagner’in hangi suçu işlediği” suçlamasına açıklık getirmesini istedi.

***

Rusya ile ilişkilerde gerilim yaşandı

Ukrayna'nın Donetsk bölgesindeki Soledar kenti, Rus paralı asker şirketi Wagner Grubu'yla Kremlin arasındaki tansiyonu artırdı. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov'un dün yaptığı açıklamada, son dönemde yoğun çatışmaların yaşandığı Soledar şehrinin Rus paraşütçü birlikleri tarafından ele geçirildiği bildirdi. Fakat Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin aynı gün yaptığı açıklamada, şehirde tek bir Rus paraşütçü bile olmadığını, Kremlin'in kendi savaşçılarının çabalarını görmezden gelerek onlara hakaret ettiğini savundu. Prigojin'in çıkışının ardından Savunma Bakanlığı yeni bir açıklama yayımlayarak, ‘cesur mücadeleleriyle Soledar'ın kazanılmasına katkı sağladıkları için’ Wagner savaşçılarına teşekkür etti. Buna rağmen şehrin Rus ordusunun liderliğinde ele geçirildiği de yinelendi.