birgün

15° AÇIK

DÜNYA 22.10.2021 09:44

Biden: Çin’in saldırması durumunda Tayvan’ı koruma taahhüdümüz var

"Çin’in saldırması halinde", Tayvan’ı savunacaklarını açıklayan ABD Başkanı Biden, "Bunu yapma taahhüdümüz var" dedi.

Biden: Çin’in saldırması durumunda Tayvan’ı koruma taahhüdümüz var

ABD Başkanı Joe Biden, “Çin'in Tayvan'a girmesi durumunda ABD'nin Tayvan'ı savunup savunmayacağının” sorulması üzerine ise "Tabii ki de savunacağız, bu konuda verilmiş sözümüz var" cevabını verdi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile sıklıkla görüştüğünü vurgulayan Biden, "Çin ile soğuk savaş peşinde değiliz" diye konuştu.

AA’nın aktardığına göre Biden, CNN'in düzenlediği forumda halkın ve sunucu Anderson Cooper'ın sorularını yanıtladı.

Ağırlıklı olarak iç politika ve ekonomi başlıklarının konuşulduğu forumda Biden, altyapı paketi konusunda kısa sürede Kongrenin anlaşmaya varmasını beklediğini kaydetti.

'TEDARİK ZİNCİRİNDEKİ SIKINTININ GİDERİLMESİ İÇİN ULUSAL MUHAFIZLARI DEVREYE SOKABİLİRİM'

Kendisi için bugüne kadar en zor yasa tasarısının silah düzenlemesi olduğunu anlatan Biden, sunucu Cooper'a dönerek, "Biliyorsun, 370 yıldır Senatodayım" ifadesini kullandı.

Cooper'ın "Tedarik zincirindeki sıkıntıları gidermek için Ulusal Muhafızları göreve çağırmayı düşünüyor musunuz?" sorusuna ise Biden, "Evet kesinlikle, kesinlikle bunu yaparım. Tır şoförlerinin sayısını artıramazsak, bunu yapacağım" yanıtını verdi.

Biden, birçok ekonomi uzmanının aksine enflasyonun uzun süre artmaya devam edeceğini düşünmediğini belirterek, "Benzin fiyatlarında bu yıl düşüş beklenmiyor. 2022'de bunu bekleyebiliriz" dedi.

ÇİN - TAYVAN İLİŞKELERİ

Tayvan, 1949'da Çin'den ayrıldı. O günden bu yana Tayvan Çin'den ayrı olarak varlığını sürdürse de Pekin, adanın bir noktada anakaraya yeniden bağlanacağına yönelik açıklamalarına devam etti. Son olarak Çin'in Birleşmiş Milletler nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Zhang Jun, dün (21 Ekim) yaptığı açıklamada Tayvan ile "barışçıl bir birleşme" hedeflediklerini söylemişti.

Öte yandan ABD'nin de Tayvan'la resmi bağları olmamasına karşın Tayvan'ın 'kendisini savunması gereken durumlarda' yardım etmesinin hukuken önünü açan bir kanun var. ABD, Tayvan'a, savunmasına yardımcı olmayı hedefleyen "Tayvan'la İlişkiler Kanunu" uyarınca silah ve mühimmat satışı da yapıyor.

Tayvan’ı egemen bir devlet olarak kabul eden çok az sayıda ülke bulunuyor.