birgün

24° AZ BULUTLU

Biden’dan Ukrayna’nın uzun menzilli füze talebine ret

ABD Başkanı Biden, Rusya topraklarının vurulabileceği endişesi nedeniyle Ukrayna’ya uzun menzilli füze tedarik etmeyeceklerini açıkladı.

DÜNYA 30.05.2022 17:37
Biden’dan Ukrayna’nın uzun menzilli füze talebine ret
Abone Ol google-news

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’nın uzun menzilli füze talebine, Rusya topraklarının vurulabileceği gerekçesiyle ret yanıtı verdi.

Reuters’te yer alan habere göre, Biden, bugün gazetecilere verdiği demeçte, "Ukrayna'ya (Rusya'ya ulaşabilecek) roket sistemleri göndermeyeceğiz" dedi.

Biden’ın kararı ardından konuşan Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev de, ABD Başkanı’nın kararını, “Mantıklı” olarak nitelendirdi.

Geçen hafta CNN kanalı, Washington'un 40 milyar dolarlık yeni askeri yardım paketine gelişmiş uzun menzilli sistemleri dahil edebileceğini bildirmişti. Haberde, Kiev'in ABD'den MLRS M270 ve M142 HIMARS füzeleri tedarik etmesini istediği belirtilmişti. Ancak bu füze sistemlerinin tesliminin, Ukrayna'nın Rusya'nın derinliklerindeki bölgeleri bombalamak için kullanabileceği yönünde endişe yaratmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol