birgün

5° AÇIK

DÜNYA 20.01.2021 13:31

Biden ilk iş Trump'ın icraatlarını iptal edecek

Trump'ın icraatlarının birçoğunu göreve geldiği ilk günden iptal edecek olan Biden, ABD'yi DSÖ üyeliğine ve BM'nin Paris İklim Anlaşmasına geri döndürecek.

Biden ilk iş Trump'ın icraatlarını iptal edecek

Bugün yemin ederek resmen ABD Başkanı olacak Demokrat Partili Joe Biden'ın ekibi, görevdeki ilk icraatların ne olacağıyla ilgili medyaya bilgi verdi. Buna göre Biden, selefi Donald Trump'ın icraatlarının bir çoğunu ilk günden iptal edecek. Ekibinin yaptığı açıklamada, "Biden Trump yönetiminin verdiği en ağır zararları tersine çevirmenin yanısıra ülkemizi ileriye taşımak için harekete geçecek" denildi.

Biden'ın ilk icraatları şöyle olacak:

► Meksika sınırındaki duvar inşaatını durduracak.

► Müslüman nüfuslu ülkelerden seyahat yasağını sona erdirecek.

► Dünya Sağlık Örgütü üyeliğine geri dönecek.

► BM'nin Paris İklim Anlaşmasına geri dönecek.

► Doğa koruma alanlarında Trump'ın kaldırdığı korumayı yeniden tesis edecek.

► Kovid-19'un yayılmasını engellemek için federal binalarda ve alanlarda maske takma zorunluluğu getirecek.

► Koronavirüs pandemisi nedeniyle mortgage borçlarını ödeyemeyen milyonlarca kişi için koruma getirilmesi ve ev tahliyelerinin durdurulmasını talep edecek.

► Kongre'ye yasa tasarısı göndererek Trump'ın kaldırdığı göçmenleri koruyan politikaların yeniden yürürlüğe konulmasını ve izinsiz olarak ABD'de yaşayan milyonlarca göçmene yurttaşlık yolunun açılmasını isteyecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol