birgün

25° PARÇALI BULUTLU

Bienalde Ermeni soykırımı sansürü: Rakel Dink'in yazısı bakanlığa katalog toplattı!

ARŞİV 11.05.2015 14:02
Bienalde Ermeni soykırımı sansürü: Rakel Dink'in yazısı bakanlığa katalog toplattı!
Abone Ol google-news

Bu yıl 56'ncısı yapılan Uluslararası Venedik Bienali’nde, Türkiye Pavyonu için hazırlanan katalogun, Rakel Dink'in yazısı nedeniyle sansüre uğradığı iddia edildi. 'ermeni soykırımı' ifadesinin geçtiği katalog, Dışişleri ve Kültür bakanlıkları ile bazı sponsor kuruluşları 'rahatsız edince' dağıtılmadı.

Cumhuriyet'ten Evrim Altuğ'un haberine göre, küratör Defne Ayas imzasıyla düzenlenen sanatçı Sarkis'in 'Respiro / Nefes' sergisinin 7 Mayıs'taki açılışında dağıtılması için Türkçe ve İngilizce katalog hazırlandı. Hrant Dink’in eşi Rakel Dink’in imzasını taşıyan yazıda 'Ermeni Soykırımı' ifadesi nedeniyle, sergiye himaye eden Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile Kültür Bakanlığı ve Türkiye Pavyonu’na destek veren katılımcılardan bazıları 'rahatsızlıklarını dile getirdi'. Bu şikayet üzerine yayının dağıtılmamasını sağlandı.

SANATÇILAR SANSÜRE 'TABUTLA' DİRENDİ
Durumu öğrenen  sanatçı Sarkis ve küratör Ayas ise, sansüre direniş göstermek için alternatif bir yol seçiti. Dağıtılamayan katalogları tabut biçiminde bir heykele dikey olarak istifleyen Sarkis ve Ayas, yayınların Venedik’te sergilenmesinin önünü açtı.

Katalogda Rakel Dink’in yanı sıra, Karin Karakaşlı, Wendy Meryem Kural Shaw, Özge Ersoy ve Uwe Fleckner ile Tûba Çandar’ın metinleri yer alıyor. Öte yandan, projenin koordinasyonunu üstlenen İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) yönetimi, yayının sansürsüz ve kurumsal logosuz versiyonunu ilgilenenler için kendi resmi sitesi üzerinden link vererek kamuoyuyla paylaştı. Öte yandan, kitabın 'içeriği uygun görülen' yeni bir baskısının da hazırlık aşamasında olduğu belirtildi.

DAHA ÖNCE DE HEDEF GÖSTERİLMİŞTİ
Sarkis, 1991 yılında da yine Venedik’in San Lazzaro adasında yer alan tarihi Ermeni Manastırı’nda düzenlediği bir sergi nedeniyle, Türkiye’de gerici kesim tarafından hedef gösterilmişti.

Türkiye Pavyonu’ndaki sergi, İKSV koordinasyonunda, Fiat’ın sponsorluğunda, Dışişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde gerçekleştiriliyor.  20 yıllığına kiralanan uzun süreli Türkiye Pavyonu’nun mekânı, bu yıl ilk defa bir sanat bienalinde kullanılıyor.

Rakel Dink: 2015 insanlığını seyrediyorum, ruhum inliyor

 

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun