birgün

19° PARÇALI BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 15.12.2018 13:33

BİFO, Avrupa'da 8 bini aşkın müzikseverle buluştu

Türkiye’nin en önemli orkestralarından biri olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), 20. yaşını kutladığı 2018–2019 sezonunda Avrupa’daki yükselişini sürdürüyor.

BİFO, Avrupa'da 8 bini aşkın müzikseverle buluştu

Türkiye'nin dikkat çeken senfonik orkestralarından birisi olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), yeni bir Avrupa turnesini daha tamamladı.

Turne kapsamında Almanya’nın Stuttgart, Friedrichshafen ve Aachen, Hollanda’nın Amsterdam ve Fransa’nın Paris kentinde toplam beş konser veren, Sascha Goetzel yönetimindeki BİFO; ilk konserde kariyerinin zirvesindeki dünyaca ünlü keman virtüözü Daniel Hope’a eşlik etti. Diğer dört konserin solisti ise Nemanja Radulović oldu.

Almanya, Stuttgart’ta 2000, Friedrichshafen’de bin 450 ve Aachen’de bin dinleyiciyle buluşan BİFO'yu, Hollanda, Amsterdam’da bin 950 ve son olarak Fransa, Paris’te bin bine yakın müziksever izledi. Böylece BİFO, gerçekleştirdiği bu üçüncü Avrupa turnesinde 8 bini aşkın müziksevere ulaşmış oldu.

BİFO’nun bu üçüncü Avrupa turnesi çok daha kapsamlı gerçekleşti. 5 Aralık Çarşamba akşamı Almanya, Stuttgart’taki efsanevi Beethoven-Saal’daki konserde Daniel Hope’a eşlik eden BİFO; Balakirev’in Islamey, Bernstein’ın Serenad,Rimsky-Korsakov’un Şehrazad adlı yapıtlarını seslendirdi.

7 Aralık Cuma akşamı Almanya, Friedrichshafen’deki Graf-Zeppelin-Haus’da düzenlenen ikinci konserde BİFO,Nemanja Radulović’e eşlik ederken, Tüzün’ün Türk Kapriçyosu, Haçaturyan’ın Re minör Keman Konçertosu,Balakirev’in Islamey ve Stravinsky’nin 1945 versiyonu Ateş Kuşu yapıtlarını müzikseverlere sundu.

Üçüncü konser, Hollanda, Amsterdam’daki Concertgebouw’da 9 Aralık Pazar günü gerçekleşti. Nemanja Radulović ile birlikte Haçaturyan’ın Re minör Keman Konçertosu ve Stravinsky’nin 1919 versiyonu Ateş Kuşu yapıtlarının seslendirildiği konserin hemen ardından BİFO, 10 Aralık Pazartesi akşamı Almanya’nın Aachen kentindeki müzikseverlerle buluştu. Aachen Eurogress’te düzenlenen konserde Balakirev’in Islamey, Haçaturyan’ın Re minör Keman Konçertosu ve Rimsky-Korsakov’un Şehrazad adlı yapıtları seslendirildi.

Turnenin son durağı ise Fransa’nın Paris kenti oldu. 13 Aralık Perşembe akşamı Théâtre des Champs Elysées’de verdiği konserde BİFO ve Nemanja Radulović, Tüzün’ün Türk Kapriçyosu, Haçaturyan’ın Re minör Keman Konçertosu, Balakirev’in Islamey ve Stravinsky’nin 1945 versiyonu Ateş Kuşu yapıtlarını seslendirdi.

2010 yılında uluslararası “klasik müzik dünyasının zirvesi” olarak kabul edilen Salzburg Festivali’nde verdiği konserle atan BİFO, 2014 yılında BBC Proms’a Türkiye’den davet edilen ilk topluluk olma başarısını kazandı.

Bu kapsamda Londra’daki Royal Albert Hall’da verdiği konserle adını dünyanın en büyük senfoni orkestralarıyla aynı sıraya yazdıraran BİFO, Şubat 2017’de Hong Kong Sanat Festivali’nde verdiği iki konserle eleştirmenlerden övgüler aldı.

İlk Avrupa turnesini 2016 yılında orkestranın sanat yönetmeni ve sürekli şefi Sascha Goetzel’in doğup büyüdüğü şehir Viyana’dan Almanya’ya uzanan bir programla gerçekleştiren BİFO, 2017 yılında Essen, Ljubljana, Viyana ile Zürih’in önemli konser salonlarında düzenlenen ikinci Avrupa turnesinde ise gerek eleştirmenlerin gerekse müzikseverlerin beğenisini kazandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız