birgün

27° AZ BULUTLU

AVRUPA 11.09.2020 11:35

BİG Partisi’nin ittifak adayı Almanya’da sahtekarlık iddialarıyla gündemde

Almanya'da faaliyet gösteren muhafazakâr BİG Partisi, Duisburg seçim ittifakı adayı hakkında şok iddialar ile gündemde.  BiG Partisi ile ATB Muhsin Yazıcıoğlu Dergah Duisburg Grubu yerel seçim ittifakı adayının “Sen bana 2 bin getir ben sana 5 bin vereceğim” içeren ses kaydı olduğu iddiası, Almanya gündeminde bomba etkisi yarattı.

BİG Partisi’nin ittifak adayı Almanya’da sahtekarlık iddialarıyla gündemde

BirGün / Duisburg

AKP'nin Almanya uzantısı olduğu yönünde iddiaların odağındaki BİG Partisi (Yenilik ve Adalet Birliği Partisi), şimdi de 13 Eylül'de gerçekleşecek Kuzey Ren Vestfalya yerel seçimlerinde sahtekârlık iddialarıyla gündeme geldi.

Alman medyasında yer alan haberlere göre, BiG Partisi ile ATB Muhsin Yazıcıoğlu Dergah Duisburg Grubu seçim ittifakının aday gösterdiği iş insanı Selgün Çalışır'ın internete düşen Türkçe ses kaydında mektupla kullanılan oylara yönelik, “Sen bana 2 bin getir ben sana 5 bin vereceğim” dediği ileri sürülüyor.

Polisin Duisburg'ta sahtekârlık şüphesiyle evlere ve bir büroya baskın yaptığı ve iki farklı partiden üç kişi hakkında soruşturma başlattığı kaydedildi. Baskında çok sayıda oy pusulasına el konularak incelemeye alındığı belirtildi.

SES KAYDIYLA OYNANDIĞINI İDDİA ETTİLER

BİG Partisi Genel Başkanı Haluk Yıldız, BigDergah İttifakı Başkanı İbrahim Doğancı, Dergah Başkanı ve BigDergah Başkan Yardımcısı İsa Taşdemir, suçlamalarla ilgili basın toplantısı düzenlediler.

Ses kaydını inceleyen Nürnberg'ten bir stüdyodan konuşmalarla oynandığı raporunu aldıklarını kaydeden BİG Partisi Genel Başkanı Yıldız, şüphelerin doğru çıkması durumunda ise adayla yollarını ayıracaklarını duyurdu.

Diyalogların monolog şeklinde verildiğini belirten Yıldız özetle, "Tonlarda da oynama olduğu söyleniyor. Umarım savcılık bize daha net söyleyebilir. Bu ses onun mu değil mi, manipüle edilmiş mi bilgimiz yok. Elimizde delil de yok, gayri meşru bir ses kaydı var. Bu gayri meşru ses kaydının neden yapıldığını bilmiyoruz. Yapılan baskının ses kaydıyla bağlantısını da okuyamadık. Olacağını da hukuken düşünmüyorum. Bir süreç başlattık. Öyle geliyor ki birileri kötülük yapıyor. Bana karşı mı, partiye karşı mı? Bu daha çok şahsa yönelik görülüyor" dedi.

BİG Partisi Genel Başkanı Yıldız, adaylarının avukatının konu hakkında kimseye bilgi vermeme tavsiyesine uyduğunu da söyledi.

Öte yandan Duisburg Seçim Kurulu'ndan yapılan açıklamada ise Çalışır'ın adaylığının devam ettiği, ilerleyen günlerde iddiaların seçimlere etkisinin olup olmadığının bir komisyon tarafından incelenip karara bağlanacağı ifade edildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız