birgün

18° AÇIK

Biga Madencilik'in ruhsat uzatım talebi hâlâ masada: "İptal etmek için ne bekliyorsunuz?"

Kazdağları’nda yaklaşık 350 bin ağacı katleden Alamos Gold’un yerli iştiraki Biga Madencilik'in ruhsat uzatım talebi hâlâ masada. Konuya tepki gösteren CHP'li Milletvekili Ali Öztunç, “Sahanın Orman Genel Müdürlüğü’ne devri ile ilgili gerçekleştirdiğiniz işlemler nelerdir?” diye sordu.

ÇEVRE 15.04.2021 17:22
Biga Madencilik'in ruhsat uzatım talebi hâlâ masada: "İptal etmek için ne bekliyorsunuz?"
Abone Ol google-news

Kazdağları’nda yaklaşık 350 bin ağacı katleden Alamos Gold’un yerli iştiraki Biga Madencilik’in ruhsat uzatım talebi hâlâ daha ‘masada’ olduğu bildirildi.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Alamos Gold’un “5. Grup İşletme Ruhsatı” süresini uzatım talebini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na sordu. Şirketin ruhsat uzatım talebiyle ilgili alınan kararının açıklanmasını isteyen Öztunç, “Sahanın Orman Genel Müdürlüğü’ne devri ile ilgili gerçekleştirdiğiniz işlemler nelerdir?” sorusuna da cevap aradı.

CHP’li vekile Bakanlık’tan verilen yanıtta, ruhsat uzarım talebinin hâlâ değerlendirme aşamasında olduğu aktarıldı. Bakanlık yanıtında, üretimin sona erdiği sahaların Tarım ve Orman Bakanlığı’na teslim edileceği belirtildi. Orman arazilerine ilişkin izinlerin de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verildiğini bildirildi.

‘BEKLERİZ’ DEMİŞTİ

Şirketin her 10 yılda bir yenilenmesi gereken ruhsatının süresi dolmuş, Ekim 2019'dan sonra Alamos Gold'a süre uzatımı yapılmamış ve şirket de bu nedenle faaliyetlerini durdurduğunu açıklamıştı. Alamos Gold’un yerli iştiraki Biga Madencilik Genel Müdürü Ahmet Şentürk, tepki çeken açıklamalara imza atmış, “Biz sabırlı adamlarız, bizim madenlerimiz 30 milyon yıl bekledi, biz 30 yıldır bekliyoruz, 3-5 ay daha bekleriz sorun değil” demişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol