birgün

16° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 21.04.2019 11:41

Bilal Erdoğan’ın vakfına sınırsız imtiyaz: Tartışmalı sınav

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın vakıfları gündem olmaya devam ediyor. Bilal Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kurulu üyesi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) isimli kuruluşun okullarda sınav yaptığı ortaya çıktı. Halbuki, Danıştay kararına göre okullarda sınavlar “devlet hizmet alanı içerisinde” olması gerekirken özel bir kuruluş olan TÜGVA’nın hangi yetkiyle sınavları gerçekleştirdiği bilinmiyor. Devlet okullarında öğrencileri […]

Bilal Erdoğan’ın vakfına sınırsız imtiyaz: Tartışmalı sınav

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın vakıfları gündem olmaya devam ediyor. Bilal Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kurulu üyesi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) isimli kuruluşun okullarda sınav yaptığı ortaya çıktı.

Halbuki, Danıştay kararına göre okullarda sınavlar “devlet hizmet alanı içerisinde” olması gerekirken özel bir kuruluş olan TÜGVA’nın hangi yetkiyle sınavları gerçekleştirdiği bilinmiyor. Devlet okullarında öğrencileri sınava tabi tutabilen Bilal Erdoğan’ın vakfına tanınan bu imtiyaz skandalın boyutlarını gösteriyor.

TÜGVA, vergi muafiyeti tanınan vakıflar arasında yer alıyor. Kamu yararı tartışmalı olan vakfın faaliyetleri incelendiğinde yurtlar, burslar, etkinlikler, gençlik çalışmaları karşımıza çıkıyor. Biraz daha incelendiğinde neredeyse ülkenin her kentinin en az bir okulunda yarışma konulu sınavlar yapıldığı görülüyor. Fakültelerden meslek yüksekokullarına, ilkokullardan imam hatiplere dek geniş bir yelpazede yer alan okullarda öğrenciler vakıf bünyesindeki yarışmalar adına sınava tabi tutuluyor.

VAKIF GÖREVLİSİ

Vaktın “Türkiye’nin Kitap Kurtları Yarışıyor” isimli para ödüllü yarışması için dün 330 okulda sınav yapıldı. Vakfın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, öğrencilere sınava katılacağı okullar duyurulurken irtibat kurması gereken kişilerin öğretmenleri değil vakıf görevlileri olduğu görüldü. Vakfın hangi yetkiyle öğrencileri okullarda sınava soktuğu bilinmiyor. Ancak Danıştay kararına göre, MEB’le yapılan protokol gereği, okullarda yalnızca “memurlar ve diğer kamu görevlileri” eliyle eğitim-öğretim hizmetinin sağlanabileceği belirtiliyor.

Danıştay 8. Dairesi, geçen yıl ortasında MEB ile yapılan protokol için, “Bir kamu hizmeti olan eğitim-öğretim hizmetinin devlet hizmet alanı içerisinde ancak genel idare esaslarına göre memurlar ve diğer kamu görevlileri eliyle yürütülmesine ilişkin anayasanın buyurucu hükmüne, Türk milli eğitiminin temel ilke ve kurallarına aykırı olduğu” kararına hükmetmişti. Dün yapılan sınavlar söz konusu protokolün nasıl çiğnendiğini gözler önüne seriyor.

VAKFI BÖYLE ÖVMÜŞTÜ

Bilal Erdoğan, bir kentteki açılış etkinliğinde vakfını, “TÜGVA, yeni nesil gençlik vakfı sloganıyla ortaokuldan üniversiteye ve çalışan gençliğe varıncaya kadar faaliyetler yapan bir vakfımız. İstikameti, gençlerimizin değerlerimizle donanarak yetişmesini sağlamak, geçmişinden kopuk değil, geçmişi ile barışık, geçmişini bilen bir gençlik oluşturmaktır. Aileler, çocuklarını güvenerek teslim edebilirler. Yaz okulları, eğitim kampları ve çeşitli kurslar düzenleniyor” sözleriyle övmüştü.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız