birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Bilgin yanıtladı: EYT ne zaman Meclis'e gelecek, içeriği değişecek mi?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, EYT düzenlemesine ilişkin yaptığı değerlendirmede, düzenlemenin bu hafta içinde Meclis'e gelmesinin beklendiğini bildirdi. Düzenlemenin içeriğinde herhangi bir şeyin değişmeyeceğini bildiren Bilgin, prim borçlarının yapılandırılmasının da EYT kapsamındaki borçlanmaları kapsamadığına dikkat çekti.

GÜNCEL 24.01.2023 12:07
Bilgin yanıtladı: EYT ne zaman Meclis'e gelecek, içeriği değişecek mi?
Abone Ol google-news

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ilişkin düzenlemenin bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gelmesinin beklendiğini bildirdi.

Bilgin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin EYT düzenlemesine ilişkin sorularını yanıtladı.

Düzenlemenin bu hafta Meclis'e gelip gelmeyeceğiyle ilgili soruya Bilgin, "EYT bu hafta Meclis'e tahmin ediyorum gelir. Çünkü grupta milletvekilleriyle görüşüyorlar. Grubumuz tümüyle üzerinde konuştuklarını kanun teklifi haline dönüştürüp komisyonda tartışacaklar" dedi.

EYT'NİN MALİYETİ NE OLACAK?

"İçerikte bir şey değişir mi?" sorusuna Bilgin, "Değişmez" karşılığını verdi. Bilgin, "EYT'nin maliyeti nedir?" sorusu üzerine de bu yıl için 120-150 milyar lira arasında bir tahminin bulunduğunu söyledi. EYT'nin maliyetiyle ilgili konuşulan rakamların doğru olmadığını ifade eden Bilgin, "Rakamlar bizde, hesap bizde. Ben 150 milyar diyorum ama maksimum olabilecek şeyi diyorum. 120-150 milyar arasında değişebilir. Çünkü kaç kişi müracaat edecek bilmiyorsunuz" diye konuştu.

PRİM BORÇLARININ YAPILANDIRILMASI

Prim borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili bir soruya karşılık da Bakan Bilgin, "EYT kapsamındaki borçlanmalar bunun içinde değil. Onun borçlanması tamamen bizim kanunumuza göre yapılan bir şey. '5000, 9000 prim gününü dolduramıyorum ya da 1000 gün eksiğim var yapılandırayım' diyemezsin. Mevcut kanunda 1000 gün eksiğin varsa çalışacaksın. Böyle bir borçlanma yok" dedi.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol