birgün

8° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 04.11.2020 12:16

Bilim dergisi Nature: Covid-19, ABD'ye Mart'ta değil Şubat'ta yayıldı

Önde gelen bilim dergisi Nature, ABD'nin mega kenti New York'ta koronavirüsün 1 Mart'ta değil, Şubat'ın ilk günlerinde yayıldığını öne sürdü.

Bilim dergisi Nature: Covid-19, ABD'ye Mart'ta değil Şubat'ta yayıldı

ABD’de vaka sayıları rekor seviyede artıyor. Önde gelen bilim dergisi Nature, virüsün ABD’de ortaya çıkışıyla ilgili çarpıcı bir iddia ortaya attı.

Financial Times’ın haberine göre, bilim dergisi ilk resmi vakanın 1 Mart'ta görüldüğü New York'ta, salgının Şubat'ın ilk günlerinde yayıldığını öne sürdü. 9 Şubat’ta toplanan örneklerdeki antikorları inceleyen uzmanlar, virüsün 1 Mart'tan çok önce yayılmaya başladığını tespit etti.

Mount Sinai’de Klinik Mikrobiyoloji Direktörü olan Emilia Mia Sordillo, “Salgının başında tespit edemediğimiz, belirti göstermeyen vakalar olduğunu biliyoruz” dedi. Uzmanlar, 10 bin plazma örneğini incelerken, bu kişilerin o dönem kanser ve hamilelik gibi koronavirüsten bağımsız sebeplerle kan verdiğini belirtti.

'HASTANELERİN DOLMASINI ÖNLEMELİYİZ'

Mount Sinai Profesörü Florian Krammer ise, “Çalışma virüsün Şubat ayında New York’ta olduğunu doğruluyor. New York nüfusunun beşte birinde virüse karşı antikor gelişmiş durumda. Bu virüsü yavaşlatabilir ancak sürü bağışıklığı için henüz istenen seviyede değil” diye konuştu.

“Enfekte olan her yüz kişiden biri Covid-19’dan öldü" diyen Prof. Krammer, "Bu ilk dalga için dünyanın herhangi bir bölgesinden daha yüksek. Hastalıkla ilgili daha çok şey öğrendiğimizde ölüm oranı düşecek. Ancak virüsü ciddiye alıp hastanelerin dolup taşmasını önlemeliyiz” ifadelerini kullandı.

Aralık 2019’da Çin’de ortaya çıkan koronavirüs dünya genelinde can almaya devam ediyor. Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre toplam vaka sayısı 47.4 milyon, ölü sayısı ise 1 milyon 213 bin olarak kayıtlara geçti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol