birgün

7° AÇIK

GÜNCEL 04.05.2020 09:37

Bilim Kurulu Üyesi Yamanel: Virüsün gizli taşıyıcıları genelde gençler

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, virüsün gizli taşıyıcılarının genelde gençler olduğunu söyledi. Yamanel, "Nüfusumuzun Avrupa’ya kıyasla çok daha genç olduğu düşünülürse gizli taşıyıcı sayısı Avrupa’dakinden fazla demektir" ifadelerini kullandı

Bilim Kurulu Üyesi Yamanel: Virüsün gizli taşıyıcıları genelde gençler

Bilim Kurulu Üyesi Prorf. Dr. Levent Yamanel, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs testi pozitif olduğu halde hastalığı hiçbir belirti göstermeden, sağlıklı olduğunu sanarak geçiren ancak virüsü başkalarına bulaştırma riski çok yüksek olan kişilere ‘hayalet taşıyıcı' denildiğini belirten Yamanel, bu kişileri test yapılmadığı ve hastalığa dair en ufak bir belirti göstermedikleri için tespit etmenin de hayli zor olduğunu kaydetti.

Hürriyet'ten Fulya Soybaş'a konuşan Yamanel, “Şu an vaka sayımız yaklaşık 125 bin. Buna asemptomatik, yani tespit edilemeyen hastaları da eklerseniz vaka sayısı bilinenden çok daha yüksek olabilir" ifadelerini kullandı.

"TAM NORMALLEŞME BEKLEMEYİN"

"Virüsün gizli taşıyıcıları genelde gençler" diyen Yamanel, Avrupa'da yaşlı oranı yüzde 20, bizde ise bu rakam yüzde 6. Nüfusumuzun Avrupa’ya kıyasla çok daha genç olduğu düşünülürse gizli taşıyıcı sayısı Avrupa’dakinden fazla demektir. Yani, virüs taşıyıcılar yoluyla aramızda. Her zaman söylüyoruz. ‘Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.’ Tam bir ‘normalleşme’ beklemeyin. Gizli taşıyıcılardan korunmanın tek şartı maske ve sosyal mesafe. Global olarak salgın kontrol altına alınana kadar bu böyle" dedi.

"TEST YAPILMADIĞI SÜRECE HABERDAR OLMA ŞANSI YOK"

Yamanel, şöyle devam etti: Virüsün bilinen ilk semptomları yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı, tat-koku alma kaybı ile nefes alma güçlüğüydü. Sonradan bu belirtilere üşüme, üşümeyle birlikte tekrar eden titreme, kas ağrısı ve baş ağrısı da eklendi. Bilim insanlarının ‘asemptomatik’ dediği, halk arasında ‘hayalet taşıyıcı’ denilen kişiler hastalığın hiçbir aşamasında bu belirtileri göstermiyor. Test yapılmadığı sürece hiçbir şekilde sağlık sisteminin sizden haberdar olma şansı da yok. Bu da virüsü ‘bilmeden’ yayıyorsunuz demek."

"KURALLARA UYMANIZ HAYAT KURTARIR"

1 ay öncesine kadar Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Bilim Kurulu’nun maskeyi sadece hasta olanların takması yönünde tavsiye verdiğini hatırlatan Yamanel, “Baktık çok fazla hayalet taşıyıcı var, kimin taşıyıcı olduğu belli değil, bu noktada kendimizi korumak amaçlı değil, hastalığı dışarı saçmamak için maskeyi zorunlu kıldık” diye konuştu. Filyasyon ekiplerinin pozitif hastaların etrafını tarayarak hayalet hastalara ulaşabildiğini hatırlatan Yamanel, “Belki taşıyıcısınız, farkında değilsiniz. Kurallara uymanız hayat kurtarır" ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol