birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

Bilirkişi Salda’yı inceledi, gözler şimdi kararda

Tüm itirazlara rağmen millet bahçesi yapılmak istenen ve inşaat çalışmalarında da kumsal alana büyük oranda zarar verilen Salda Gölü’nde, dün keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı. Salda Gölüme Dokunma Platformu Sözcüsü Şakar, “İncelemeye bakanlık avukatları da katıldı ve bizlere projede değişiklik yapıldığı söylendi” dedi

YEŞİL BİRGÜN 07.07.2020 09:02
Bilirkişi Salda’yı inceledi, gözler şimdi kararda
Abone Ol google-news

İsmail ARI

Salda Gölü Millet Bahçesi Projesi'nin içinde yer aldığı alanda dün keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı. Burdur Yeşilova’da yaşayan beş yurttaşın, Salda Gölü ÖÇKB Çevre Düzeni Planı, Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planına karşı açtığı davada, Isparta Bölge İdare Mahkemesi’nin kararı üzerine dün bilirkişi heyeti göle geldi.

Salda Gölü Koruma Derneği Başkanı ve Salda Gölüme Dokunma Platformu Sözcüsü Gazi Osman Şakar, CHP Milletvekilleri ile yurttaşların ellerinde dövizleriyle katıldığı keşif ve bilirkişi incelemesinden sonra BirGün’e konuştu. Şakar, “İncelemeye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın görevlileri ve avukatları da katıldı. Bakanlık yetkilileri bize ‘Projede, göl kenarındaki yapılara ilişkin değişiklik yapıyoruz’ açıklamasında bulundu” dedi.


Projeyle yılda 1.5 milyon kişinin bölgeye gelmesinin hedeflendiğini söyleyen Şakar, şöyle konuştu: Kumsal ve göl büyük oradan zarar görür. Hayvanlar bile gölden yeterince yararlanamaz. Yetkililere, göl kenarına millet bahçesi yapılmasıyla buradaki kurdun, kuşun ve balıkların zarar göreceğini anlattım. Gölün kenarına millet bahçesi yapılması gölün ölüm fermanıdır.

***

SONUCA GÖRE YOL HARİTASI

Keşif ve bilirkişi incelemesine katılan CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, şu bilgileri verdi: İncelemede önce davacı tarafı temsilen konuyla ilgili avukatlarımız görüşlerini bildirdi. Bakanlık tarafı ise savunmasını gerçekleştirdi. Bakanlığın avukatları avukatlarımızın yönelttiği sorulara cevap vermedi. Ölçümler yapıldı ve tutanak altına alındı. Bunda sonrasına hakim heyeti karar verecek. Buna göre biz de tekrar bir yol haritası çizeceğiz. Ayrıca projede değişiklik yapıldığı için yapılan ihalenin geçerliliği de kalmamış oldu ve o nedenle Salda Gölü’ne zarar veren bu şirketle yapılan ihale de iptal edilmeli.

***

NE OLMUŞTU?

Salda Gölü ‘Millet Bahçesi Projesi’ni 21 milyon 770 bin TL’ye alan Güngör Tarım ve İnşaat Şirketi’ne ait kepçelerle kıyı kazılmış, kumlar 5 kilometre uzağa, taşınmıştı. Tepkinin ardından, şirket hakkında soruşturma başlatılmış, taşınan kumlar da eski yerlerine geri getirilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol