birgün

6° AÇIK

EĞİTİM 04.12.2020 16:15

Bilkent Üniversitesi’nden sınav 'çözümü': Herkese C notu verilecek

Pandemi koşullarında yüz yüze sınavda ısrar eden Bilkent Üniversitesi, karardan geri adım atsa da yeni mağduriyetlere kapı araladı. Kopya çekilir kaygısıyla online sınav yapmayan üniversite yönetimi, Senato Kararı ile tüm öğrencilere C notu verileceğini duyurdu.

Bilkent Üniversitesi’nden sınav 'çözümü': Herkese C notu verilecek

BirGün/Ankara

Bilkent Üniversitesi’nin 2 Aralık’ta aldığı senato kararı, öğrencileri mağdur etti. Pandemi koşullarında yüz yüze sınav yapmayı sürdüren üniversite yönetimi, okuldaki günlük vaka sayısı artınca yüz yüze sınav ısrarından vazgeçse de tartışma yaratan yeni bir uygulamayı hayata geçirdi.

Senato Kararı ile okuldaki tüm öğrencilere, 4’lü puan sisteminde 2 puana karşılık gelen C notu verileceği bildirildi. Pandemi nedeniyle yüz yüze yapılamayan derslerin, yeni dönemde gerçekleştirileceği de belirtildi.

bilkent-universitesi-nden-sinav-cozumu-herkese-c-notu-verilecek-813031-1.

BURSLARI KESİLECEK

Karara isyan eden öğrenciler, tepkilerini şu sözlerle dile getirdi:

"Bu da demek oluyor ki iki dönemin derslerine aynı anda çalışıp aynı anda sınavına gireceğiz. Mezuniyet durumunda olup da sırf bu sebepten staj ayarlayamayacak, iş bulamayacak, yüksek lisans başvurusu kabul edilmeyecek hatta bu uygulama sonucu not ortalaması düştüğünden üniversite dışından aldıkları bursları kesilecek arkadaşlarımız var. Okulumuzun online sınav yapmaya bu kadar karşı olmasının sebebi online sınavlarda kopya çekildiğini düşünmeleri. Ancak sınavlar online olmadığında da şehir dışından birçok kişi Ankara’ya gelerek toplu taşımada, ortak alanlarda, hatta sokaklarda bile herkes için tehdit oluşturuyor. Zira 70-80 kişi ile aynı sınıflarda sınava girip sonrasında şehirlerarası otobüse biniyoruz, kamusal ortak alanlara giriyoruz."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız