birgün

10° PARÇALI BULUTLU

BİM'deki birçok ürüne zam geldi

Market zinciri BİM'de, başta süt ve süt ürünleri olmak üzere birçok ürüne zam yapıldı.

EKONOMİ 10.12.2021 17:59
BİM'deki birçok ürüne zam geldi
Abone Ol google-news

Türkiye'de her gün yeni bir zam gündem olurken 'ucuzluk marketi' olarak bilinen BİM'in de birçok ürününe zam geldi. Sosyal medya kullanıcıları ürünlerin yeni etiketlerini paylaştı.

Gazete Duvar'ın aktardığı habere göre, zamlı fiyat listesinde 250 gram tereyağının fiyatı 18.90'dan 29.90'a, 600 gram beyaz peynirin fiyatı ise 34.50'den 50.75'e, 1 litre sütün fiyatı 5,9'dan 9,9'a, 1,5 kilogram yoğurdun fiyatı 10,5'tan 15,5 liraya çıktı. Özellikle süt ve süt ürünlerine yapılan zamlar tepki çekti.

Ulusal Süt Konseyi, 8 Aralık'tan itibaren çiğ süt tavsiye fiyatının yüzde 46,9 artırılarak 4,70 TL olacağını açıklamıştı.

Bazı market zincirlere geçtiğimiz ay Rekabet Kurumu tarafından açılan soruşturmada "fahiş fiyat uygulandığı" gerekçesiyle 2 milyar 671 milyon lira idari para cezası kesilmişti.

Fiyat artışları konusunda AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın işaret ettiği 5 zincir marketten biri olan BİM, bunlar arasında en çok cezayı alanı olmuştu. BİM, 958 milyon 129 bin 194,39 lira para cezasına çarptırılmıştı.

bim-deki-bircok-urune-zam-geldi-953894-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol