birgün

23° AÇIK

GÜNCEL 17.11.2019 09:04

Bin kişilik cezaevinde bin 600 kişi kalıyor

TİHEK’in raporunda, bin 44 kişi kapasiteli Denizli D Tipi Cezaevi’nde bin 630 kişi kaldığı, cezaevi yönetiminin ise tadilat yapmadığı belirtildi

Bin kişilik cezaevinde bin 600 kişi kalıyor

İSMAİL ARI

Üyelerini AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın atadığı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nun (TİHEK) raporuna göre, bin 44 kişilik kapasitesi olan Denizli D Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda bin 630 kişi kalıyor. Koğuşlarda genel olarak kurum kapasitesinin aşıldığının belirtildiği raporda, “Bu nedenle, kalabalıklaşma ve kalabalıklaşma sonucu ortaya çıkan sorunlar gözlemlenmiştir” ifadesine yer verildi.


Raporda cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerin kaldığı koğuşlarda kapıların tam kapanmadığı, soğuk havanın kapı aralıklarından içeri koğuşlara girdiği, pencerelerin bazılarının çatlak, bazılarının ise kırık olduğuna dikkat çekildi. Koğuş üzerindeki ve çatıdaki yağmur tahliye oluklarının çoğunun kırık olduğu da belirtilerek “Bu nedenlerle yağmur sularının içeri sızdığı, nem oluşturduğu bazı mahpuslar tarafından ifade edilmiştir” denildi.

MALİYETİ YÜKSEKMİŞ

Raporda maliyetinin öte yandan, tadilat maliyetin yüksek çıktığı ve ödenek beklendiği için tadilat yapılamadığı belirtilerek şunlar kaydedildi: “Cezaevi yönetimi ile yapılan görüşmede yalıtım yapılması gerekliliği doğrulanmış olup; yeterli ödeneğin olmadığı ifade edilmiştir. Bu sorunu çözmek için bir keşif yaptırıldığı, maliyetin çok yüksek çıktığı ancak bakanlığa yazı yazılarak gerekli tamiratların yapılmasının planlandığı ve ödenek beklendiği dile getirilmiştir."

BATTANİYE YETMİYOR

Tutuklu ve hükümlülerin kendilerine verilen battaniyelerin soğuk nedeniyle yeterli olmadığı ifade edilen raporda şu ifadeler dikkat çekti: “Ziyarette mahpuslar, iki battaniyenin kendilerine yetmediğini, havanın soğuk olması nedeniyle hem üzerlerine fazla almak istediklerini hem de odalarında yerlerin soğuk olmasından battaniyelerini yerlere de sermek durumunda kaldıklarını ifade etmişlerdir. Ancak kurum idaresi, yaşanılan ilin mevsim koşullarında toplam iki battaniyenin her mahpus için yeterli olduğunu ve örtünme dışında mahpusların yere de battaniye serdikleri için bunları kaldırdıklarını, yere battaniye serilmesine izin verilmediğini ifade etmiştir."

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız