birgün

7° PARÇALI BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 04.01.2021 09:44

Bin lira intiharları önleyemez!

Bin lira intiharları önleyemez!

BirGün ANKARA

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın müzisyenlere, “Video çekme şartı” ile vereceği bin TL desteği eleştiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze İlgezdi, “Sanatçılardan açlığın videosunu mu istiyorsunuz?” diye sordu.

Yurttaşlara, sanatçılara şartsız, karşılıksız ve ihtiyaçlarını karşılayacak insanca bir hayat sunmanın sosyal devletin gereği olduğunu söyleyen CHP’li İlgezdi, “Özel kopyalama harcında biriken 2017 yılı itibari ile 320 milyon lira olan ve her sene geliri artan fon, sanatçılar ve sanat emekçileri için harcanmalı” talebinin olumsuz karşılandığını hatırlattı.


ŞARTSIZ YARDIM BEKLİYORUZ

İlgezdi, bakanlığın bin lira açıklaması sonrasında rencide olan müzisyenlerin bakanlığa tepki gösterdiklerini de belirterek şunları söyledi: “Dokuz aydır görmezden geldiğiniz, açlığa mahkûm ettiğiniz müzisyenler intihar ediyor. Bin lira ile bu intiharları mı önleyeceksiniz? Projenin şartnamesinde bu desteğin en fazla üç kere verilebileceği, yani kesin olmamakla birlikte en fazla 3 bin TL verilebileceği ifade ediliyor. Sanatçılar için sosyal devletin gereği bir çalışma yapılması için sürekli çağrı yaptık. Hayatlarını sanata adadıkları herkes tarafından bilinen bu sanatçılardan video istemek çok büyük bir ayıptır. Verilen şartlı destek rakamı ise insan emeğine yakışmamaktadır. Bir kez daha söylüyoruz, biz insanca ve şartsız bir yardım yapılmasını bekliyoruz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol