birgün

6° AÇIK

GÜNCEL 27.04.2016 10:17

Binali Yıldırım oğlunun kumarhane görüntüleri hakkında konuştu

Binali Yıldırım oğlunun kumarhane görüntüleri hakkında konuştu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, oğlunun Singapur'da kumar oynarken çekilen görüntülerinin basına yansımasına ilişkin konuştu. Yıldırım, elinde somut bir bilgi belge bulunmadığını ancak kendisine karşı siyasi bir operasyon olduğuna ilişkin kuşkuları bulunduğunu söyledi. Yıldırım, oğlunun kumar oynarken görüntülerinin yayınlanmasını özel hayata saldırı olarak niteledi. Yıldırım, AKP Genel Başkanlığı için adının geçmesine ilişkin de "İddiasız siyaset olmaz" ifadesini kullandı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Milliyet'ten Serpil Çevikcan'a konuştu. Siyasi gündemde adı etrafında tartışılan iddialara ilişkin soruları yanıtlayan Yıldırım, oğlunun Singapur'daki bir kumarhanede çekilen fotoğrafının basında yer almasıyla başlayan tartışmaya da değindi.

"Kafamda kuşkular var"
binali-yildirim-oglunun-kumarhane-goruntuleri-hakkinda-konustu-131674-1.Oğlu Erkan Yıldırım'ın Singapur’daki bir kumarhanede çekilen fotoğrafına ilişkin konuşan Yıldırım, "Kafamda kuşkular var" dediği o görüntülere ilişkin şunları söyledi:

"Bunun bana karşı bir operasyon olduğunu düşünmek için elimizde somut birtakım bilgiler olması lazım. Aksi takdirde benim siyaset anlayışımda, somut, elle tutulur bir bilgi-belge olmadıktan sonra onun peşine düşmem. O yüzden bunun çok masum bir iş olmadığını düşünmekle beraber herhangi bir adrese de işaret etmiyorum. Kafamda birtakım kuşkular var. Ama bu eninde sonunda ortaya çıkar. Siyasetçinin ismi her zaman ilgi çeker ama siyasetteki yöntemi veya gazeteciliğin bu olmadığını düşünüyorum. Belden aşağı siyaset artık çok modası geçmiş bir siyasettir. Bunu tekrar ihya etmek isteyenler büyük yanlış içerisine düşerler. Siyaseti aile üzerinden, çocuklar üzerinden yapmaya kalktığınız zaman bunun bedeli herkes için ağır olur. Bunun ülkeye de siyasete de katkısı yok. Kavga edilecekse, kavganın da bir ahlakı var. O ahlaka riayet etmek lazım. Özellikle internet ve sosyal medyanın hayatımıza girdiği bu günlerde algı oluşturma çok moda oldu. Herhangi birini yargısız infaza tabi tutup, itibarını zedeleyebilirsiniz. Bize düşen insanların kişilik haklarını korumak, özel hayatlarına saldırı olmasına izin vermemek, tüm bunları yaparken düşüncelerini ifade edebilmesine de sonuna kadar özen göstermek."

"Her şeyimiz açık, herkes bildiğini açıklasın"

Oğlu Erkan Yıldırım'ın kumarhanede çekilen görüntülerinin ortaya çıkmasının "mutlaka bir arka planı olması gerektiğini" ileri süren Yıldırım, şöyle konuştu:

"Bunun siyasi bir arka planı olduğunu düşünmek istemiyorum. Ama bunu yorumlayan gerek medya mensupları, gerek siyasetçiler sıradan bir iş olmadığını, arka planının mutlaka olabileceğini söylüyorlar. Ben bu işlere alışığım. 13 yıldır bunun daha ağırına, haksız saldırılara maruz kaldım. Dolayısıyla şerbetliyim. Daha ne bildikleri varsa herkes bildiğini açıklasın. Hiç benim umruma gelmez. Ekşi ayran içmedim ki karnım ağrısın. Ne yaparlarsa yapsınlar. Biz zaten siyasi hayatın içindeyiz, her şeyimiz açık seçik. Herkesin gözü önünde iş yapıyoruz. Yaptığımız işleri de günahıyla sevabıyla vatandaş görüyor ve not veriyor. Bu ve buna benzer ayak oyunları benim için bir şey ifade etmiyor. Ne zaman endişeye düşerim; vatandaş bana yüzünü çevirdiği zaman. Benim için en büyük ceza odur. Öbür türlü, kapalı kapılar arkasında hazırlanan birtakım tezgâhlar. Daha öteye geçemez."