birgün

33° AÇIK

GÜNCEL 01.01.2017 16:43

Binali Yıldırım:  Saldırganın 'Noel Baba' kılığına girdiği falan yok

Binali Yıldırım:  Saldırganın 'Noel Baba' kılığına girdiği falan yok

Başbakan Binali Yıldırım, Reina'daki saldırı hakkında, "Buna benzer olaylarla bütün ülkeler karşılaşabilir, Türkiye'de de olabilir. Ama terör bizi yıldıramaz, terör bizi korkutamaz, biz terörü korkuturuz. Üzerine gitmeye devam edeceğiz. En büyün güvencemiz milletimizin gösterdiği dayanışma, kardeşlik ruhudur" dedi.

Saldırganın kimliği konusunda açıklama yapan Yıldırım, "Emniyet teşkilatımız meselenin üzerindedir. Çalışmalar titizlikle sürdürülüyor. İhtimaller şekillenmeye başladı. Gelişmeler daha sonra kamuoyuna aktarılacak" diye konuştu

Yıldırım'ın açıklamalarının satırbaşları şöyle:

"Dün akşam 2016'yı 2017'ye bağlayan ilk saatlerden bir eğlence merkezinde savunmasız, sivil insanlara karşı alçakça silahlı bir eylem gerçekleştirildi. Türk ve yabancı uyruklu olmak üzere toplamda 39 masum savunmasız insan hayatını kaybetti. 60'ın üzerinde yaralı vardı, tedavileri görüldükçe taburcu oluyor. 3-4 durumu kritik olan yaralımız var. Doktorlarımız bütün gayreti gösteriyor. Yaralıları ziyaret ettik, durumları gayet iyi. Kendilerine geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Yaralılar arasında bizim vatandaşlarıız da, başka ülke vatandaşları da var.

Terör insanlığın ortak derdidir, terörle hiçbir yere varılmaz. Terörün amacı birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi zehirlemektir. Türkiye bir süreden beri bölgede hem bölücü terör örgütüne karşı, hem FETÖ terör örgütüne karşı, hem de Suriye ve Irak'ta otorite boşluğundan dolayı DEAŞ'a karşı amansız mücadele veriyor. Bunun bir karşılığı olacağını biliyoruz. Ama teröre asla ve asla boyun eğmeyeceğiz. Burada olan dünyanın başka ülkesinde yarın olabilir, bunun garantisi yok. Hiçbir ülke güvende değildir. Daha birkaç gün önce Almanya'da oldu, evvelsi gün Irak'ta oldu, muhtelif ülkelerde oluyor. Terörün dini, kutsalı olmaz. Terör her yerde terördür.

Türkiye'nin Rusya ile birlikte Suriye'de önemli bir inisiyatif alması ve bunun BM tarafından bütün dünyaya şamil olarak kabul edilmesi, terörle mücadelede ciddi bir başarı anlamına geliyor. Buna benzer olaylarla bütün ülkeler karşılaşabilir, Türkiye'de de olabilir. Ama terör bizi yıldıramaz, terör bizi korkutamaz, biz terörü korkuturuz. Üzerine gitmeye devam edeceğiz. En büyün güvencemiz milletimizin gösterdiği dayanışma, kardeşlik ruhudur.

SALDIRGANIN KİMLİĞİ: Noel Baba kılığına girdiği falan yok. Bildiğiniz terörist. Silahını çekip korumaları şehit ediyor, içeri girip rastgele ateş ederek bu kadar insanımızı öldürüyor. Bunun dışındaki değerlendirmeler gerçeği yansıtmıyor. Silahını da bırakıp olay yerinden uzaklaşıyor. Emniyet teşkilatımız meselenin üzerindedir. Çalışmalar titizlikle sürdürülüyor. İhtimaller şekillenmeye başladı. Gelişmeler daha sonra kamuoyuna aktarılacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol