birgün

28° AÇIK

Bine yakın önemli ilaç piyasada yok

GÜNCEL 28.12.2021 08:16
Bine yakın önemli ilaç piyasada yok
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

İlaç krizi bir kez daha Meclis gündemine taşındı. CHP Gaziantep Milletvekili Ecz. İrfan Kaplan, “Hayati bir sorun olan ilaç meselesi bir an önce çözülmeli” dedi.

Meclis’te konuşan Kaplan, halk sağlığı için oldukça önemli olan bine yakın ilacın piyasada bulunmadığını belirterek, “Bu bin kalem ilacın büyük bir bölümünün muadili dahi yok. Eczacılarımız da ilaç yokluğu yüzünden vatandaşlarımızla karşı karşıya gelerek sorun yaşıyor. Yerli üretimin desteklenmesi, ilaç yokluğunun giderilmesi ve ilaç fiyat kararnamesinin güncellenmesiyle ilgili CHP’nin eczacı vekilleri olarak, TBMM’ye bir Meclis araştırma önergesi verdik. CHP olarak, bu sorunların çözülmesi için konunun takipçisi olacağız” diye konuştu.


İlaç avro kurunun geçen şubat ayında 4,57 TL’de sabitlenmesi ve Türk Lirası’nın her geçen gün avro karşısında hızla değer kaybetmesi nedeniyle ülkede ilaç krizi patlak vermişti. Türk Eczacıları Birliği, krizin giderek daha da derinleşeceği uyarısı yapmış, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ise krizi inkâr etmişti. Ardından eczanelere ve eczane depolarına yönelik peş peşe denetimler gerçekleştirilmiş, eczacılar faturanın kendilerine kesilmek istendiğini belirterek bu duruma tepki göstermişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol