birgün

20° AÇIK

Bingöl'de 5,2 büyüklüğünde deprem

Bingöl'ün Kiğı ilçesinde saat 21.28'te, 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

GÜNCEL 25.06.2021 21:39
Bingöl'de 5,2 büyüklüğünde deprem
Abone Ol google-news

Bingöl'ün Kiğı ilçesinde 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

AFAD'ın verilerine göre saat 21.28'te meydana gelen depremin derinliği 15.51 kilometre olarak ölçüldü.

5,2 büyüklüğündeki deprem çevre illerde de hissedildi.

ŞÜKRÜ ERSOY'DAN İLK AÇIKLAMA

Prof. Dr. Şükrü Ersoy Twitter'dan depremle ilgili açıklama yaptı. Ersoy yaptığı açıklamada, "Elazığ Karakoçan dolayında M5.3 büyüklüğünde deprem. Geniş bir alanda hissedilmiş. DAF ya da KAF üzerinde değil" ifadelerine yer verdi.


Kuzey Anadolu Fayı (KAF) île Doğu Anadolu Fayı (DAF) Türkiye'nin etkin iki fayını oluşturmaktadır. KAF sağ yönlü, DAF ise sol yönlü doğrultu atanadır. Her iki fay Karlıova doğusunda kesişmektedir. Kesişme alanı Kariıova-Varto-Sollıan arasında yer alır.


"OLUMSUZ BİR İHBAR ULAŞMADI"

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, depremle ilgili Twitter'dan açıklama yaptı. Çataklı, "Bingöl - Kiğı’da saat 21:28’de 5.2 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. An itibariyle Bingöl, Erzurum, Erzincan, Elazığ ve Diyarbakır’dan olumsuz bir ihbar ulaşmamıştır. Ekiplerin mahallinde tarama çalışması devam ediyor.Ayrıntılı bilgi ayrıca verilecektir. Geçmiş olsun" dedi.

VALİ EKİNCİ'DEN AÇIKLAMA

Bingöl Valisi Kadir Ekinci, Kiğı ilçesinde saat 21.28'de 5,2 büyüklüğünde meydana gelen depremle ilgili şu ana kadar herhangi bir olumsuzluğun olmadığını, AFD ekiplerinin sahada çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 21.28'de Bingöl'ün Kiğı ilçesinde 5,2 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Depremin 15,51 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi. Bingöl merkez ve ilçeleri ile çevredeki bazı illerde deprem hissedildi. İl merkezinde depremi hisseden bazı vatandaşlar evlerinden çıktı. Vali Kadir Ekinci, AA muhabirine, depreme ilişkin çalışmanın sürdüğünü belirterek, "Jandarma ve AFAD ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Şu ana kadar herhangi bir olumsuz durum gelmedi. Herhangi bir hasar kaydı yok" ifadelerini kullandı.

NACİ GÖRÜR'DEN AÇIKLAMA: SIKINTILI BÖLGE

Prof. Naci Görür Bingöl'de meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki depremin ardından önemli açıklamalarda bulundu.

Görür şu ifadelere yer verdi: "İyi akşamlar. Karakoçan/Kuşbayırı (Elazığ-Bingöl) yöresinde 5,3 büyüklüğünde deprem oldu. Deprem DAF’ın Karlıova-Bingöl zonunda ancak Karlıova segmanının batısında Kaynarpınar-Kuşbayırı arasında. Bilindiği gibi, Karlıova segmanında büyük bir deprem bekliyoruz. Sıkıntılı bölge."

3 EV YIKILDI

Kandilli Rasathanesi depremin merkezini Elazığ Karakoçan olarak açıklarken; depremin büyüklüğünü 5.3 olarak duyurmuştu.

Elazığ Karakoçan Belediye Başkanı Ayhan Akbaba, üç evin yıkıldığını açıkladı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Akbaba, “Merkez üssü İlçemiz Kuşbayırı köyünde meydana gelen 5.3 şiddetindeki depremde, ilçe merkezimizde tüm ekiplerimiz sahada olup şuana kadar ciddi olumsuz bir durum bulunmamaktadır. Sadece köylerimizde üç evin yıkıldığı bilgisi bize ulaşmış olup, enkaz altında kalan kimsemiz olmamakla birlikte, Allah’a şükür herhangi bir can kaybı bilgisi bize ulaşmamıştır. Durum netleşince tekrardan gerekli açıklamamız olacaktır” ifadelerini kullandı.

ÖN DEĞERLENDİRME RAPORU YAYIMLANDI

AFAD tarafından depreme ilişkin ön değerlendirme raporu da yayımlandı.

Rapora göre, deprem, Bingöl'ün Kiğı ilçesine bağlı Aşağı Serinyer köyüne 2,28 kilometre uzaklıkta ve yerin 15,51 kilometre altında meydana geldi.

Ana şoktan, saat 22.01'e kadar büyüklükleri 2,1 ile 2,6 arasında değişen 4 artçı deprem kaydedildi.

Depremin belirgin süresi ise 7,38 saniye olarak hesaplandı.

Aşağı Serinyer dışında depremin merkez üssüne en yakın yerleşim yerleri ve uzaklıkları ise şöyle:

"Kiğı ilçesi Yukarı Serinyer köyü 2,99 kilometre, Bingöl Yayladere ilçesi Bilekkaya köyü 3,02 kilometre, Elazığ Karakoçan ilçesi Kuşbayırı köyü 3,33 kilometre, Bingöl Yayladere ilçesi Zeynelli köyü 3,93 kilometre."

Depremin merkez üssüne en yakın 5 il merkezi ile uzaklıkları ise şöyle:

"Bingöl 40,6 kilometre, Tunceli 60,64 kilometre, Erzincan 88,3 kilometre, Elazığ 106,44 kilometre ve Bayburt 118,17 kilometre."

Raporda, bölgede 1900 yılından bugüne kadar en büyüğü 7,9 olmak üzere 536 adet 4'ten büyük deprem meydana geldiği, bölgeye ait 1900 yılı öncesi için de 99 adet de tarihsel dönem depremi kaydının mevcut olduğu belirtildi.

Raporda, bölgenin deprem tehlikesini gösteren haritaya da yer verildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol