birgün

19° AÇIK

Binlerce kadından Aysel Tuğluk için imza kampanyası: Geç kalmış olmak istemiyoruz

Binlerce kadın “Cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen tahliye edilmeyen Aysel Tuğluk’un serbest bırakılması için imza kampanyası başlattı. İmza metninde “Sadece geçtiğimiz ay yedi mahpus cezaevinde hayatını kaybetti. Hasta mahpusların tahliyesi ulusal ve uluslararası mevzuatın ve sözleşmelerin gereğidir” denildi.

GÜNCEL 07.01.2022 15:18
Binlerce kadından Aysel Tuğluk için imza kampanyası: Geç kalmış olmak istemiyoruz
Abone Ol google-news

Cezaevinde hafıza kaybı yaşadığı açıklanan ve “Cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen tahliye edilmeyen Eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un serbest bırakılması için binlerce kadın tarafından imza kampanyası başlatıldı.

Siyasetçi, akademisyen, gazeteci, işçi ve farklı meslek gruplarından kadınların imzaladığı metinde, Aysel Tuğluk’un Türkiye’nin demokratikleşme ve özgürlük mücadelesinin savunucusu olduğu, hukukçu ve siyasetçi olduğu anımsatılarak, Aysel Tuğluk’un milletvekili kimliğiyle yaptığı, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamındaki konuşmaları nedeniyle yargılandığı ve yıllardan bu yana da cezaevinde olduğu ifade edildi.

Yetkili yerel sağlık kurumları tarafından cezaevinde yaşayamayacağı yönünde aylar evvel görüş bildirildiği halde, İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun raporuna dayanarak tutukluluğunun devam ettiği belirtilen açıklamada, Aysel Tuğluk’un cezaevi koşullarında iyileşmesinin mümkün olmadığı sağlığının da her geçen gün geri döndürülemez biçimde kötüye gittiği ifade edildi.

Açıklamanın devamında şöyle denildi:

“YAŞAMA HAKKINI SAVUNUYORUZ”

“Aysel kadınların yoldaşı, kız kardeşi...

Aysel’in hayatının bu şekilde riske edilmesine daha fazla sessiz kalamayız. Seyirci olamayız.

Hayatın ve mücadelenin her alanından 1000 kadın olarak herkesi Aysel için ses vermeye davet ediyoruz. Aysel için geç kalmış olmak istemiyoruz. Gözyaşı dökmek istemiyoruz.

Bugün cezaevlerinde birçoğu ağır hasta olan yüzlerce mahpus var. Sadece geçtiğimiz ay yedi mahpus cezaevinde hayatını kaybetti. Hasta mahpusların tahliyesi ulusal ve uluslararası mevzuatın ve sözleşmelerin gereğidir. Herkesin evinde ve sevdiklerinin arasında yaşama ve tedavi görme hakkı vardır. Yaşama hakkına sahip çıkıyoruz.

Her şey için geç olmadan Aysel Tuğluk için ve onun şahsında tüm hasta mahpuslar için özgürlük istiyoruz.”

İmza listesine ulaşmak için tıklayın.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol