birgün

14° AÇIK

GÜNCEL 25.11.2021 07:39

Binlerce öğrenci sokakta kaldı

Binlerce öğrenci sokakta kaldı

Hüseyin ŞİMŞEK

Üniversite öğrencilerinin barınma sorunu sürerken Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 73 bin üniversite öğrencisinin başvuruya rağmen herhangi bir yurda yerleştirilemediğini açıkladı.


TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2022 Yılı Bütçe Teklifi görüşmelerinde öğrencilerin yurtlara yerleşememe sorunu gündeme geldi. Bakan Kasapoğlu, Türkiye’nin TÜGVA, Ensar, TÜRGEV gibi yurtların medeniyeti olduğunu söyledi.

Üniversite öğrencilerinin barınma taleplerinin karşılanamadığına yönelik eleştirilere yanıt veren Bakan Kasapoğlu, ‘açıkta kalan’ öğrenci sayısını açıkladı. 624 bin öğrencinin devlet yurtlarına yerleşmek için talepte bulunduğunu bildiren Kasapoğlu, bu öğrencilerden 73 bininin herhangi bir yurda yerleşemediğini ifade etti.
Komisyonda muhalefet milletvekilleri, yandaş vakıflara ayrılan kaynaklara dikkati çekti. HDP’li Dersim Dağ ve CHP’li Onursal Adıgüzel, iktidarın değişmesi durumunda bu yapılara verilen desteğin gözden geçirileceğini kaydetti. HDP’li Dağ, Ensar Vakfı’na her ay 5 milyon 225 lira aktarıldığını aktarırken, devletin tüm kaynaklarının bu vakıflara ayrıldığını dile getirdi.

Muhalefetin bu eleştirilerine, Bakan Kasapoğlu’ndan ilginç bir savunma geldi. Eleştrilere “28 Şubat’ın darbeci mantığı” suçlamasını yönelten Kasapoğlu, “28 Şubat'ın, darbe dönemlerinin mantığıyla sivil topluma, vakıflara, derneklere lütfen çamur atmayın" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol